Mohu vyjmout auto z dědictví po mém zemřelém manželovi, aby si ho syn mohl přepsat na sebe?
Dobrý den, lze ze SJM při dědickém řízení vyjmout auto, které je v registzru vozidel napsáno na mne, ale je mého syna? Byl v zahraničí, a auto jsem mu v ČR pořizovala já s manželem , ale za jeho peníze, které si poslal. Po návratu ze zahraničí si do něho ještě investoval, ale zůstalo napsané na mně. ( Netušila jsem, že by se mohlo týkat SJM ). Mám nějakou možnost u notáře auto vyjmout, aby nespadalo do dědictví po mém, čerstvě zemřelém manželovi a syn si ho mohl přepsat na sebe? Děkuji za odpověď. Z. Špičková
Auto, které je v registru vozidel napsáno na vás, je ale Vašeho syna. Syn byl v zahraničí, proto jste auto kupovala vy za peníze, které vám poslal. Ptáte se, jestli je možnost auto vyjmout ze společného jmění manželů, aby nespadalo do dědictví po vašem nedávno zemřelém manželovi.
Dobrý den,
jestliže jste auto pořizovali za trvání manželství a v evidenci je vozidlo evidováno na Vás, notář ho při zjišťování hodnoty SJM pravděpodobně bude považovat za aktivum spadající do SJM. To ale automaticky neznamená, že notář auto do seznamu SJM nakonec zařadí. Sestavování seznamu SJM probíhá na základě dohody mezi pozůstalým manželem/manželkou a dědici. Můžete se proto u notáře s dědici dohodnout, že z uvedených důvodů auto do SJM nebude zařazeno.
Pokud by k dohodě nedošlo a auto by do seznamu SJM zařazeno bylo, rovněž se můžete dohodnout, že auto při vypořádání SJM připadne Vám. Pokud ani tehdy nedojde k dohodě, rozhodne o vypořádání SJM autoritativně soud, který vždy přihlíží k tomu, za jakých podmínek k nabytí majetku v manželství došlo.
S pozdravem
Barbora Steinlauf