Otec zemřel a odkázal mi nějaké minimum. Chci si ověřit, kolik je povinné minimum. Můžu závěť napadnout?
Dobrý den.
Pokud majetek je odhadnut na 10 000 000 deset milionů cena bytu, tot vše. Kolik musím ze zákona dostat jako jediný syn ?
Otec zemřel a dal majetek své konkubíně a jejímu dítěti. Mě dal nějaké minimum. Úmyslně nepíšu kolik, protože můj dotaz je prosím kolik je povinné minimum určené jeho závětí?
Vzhledem k tomu, že jsem jenom jedno dítě a nikdo jiný v rodině naživu.
Je to sepáno u notáře. Jenže mě všichni říkají, že je nějaká možnost to napadnout a chtít více.
1.)Tedy kolik je minimum ? Ze zákona ?
2.)Je možnost sepsanou závět při plném vědomí u notáře napadnout a chtít více ? Přece jenom ona je jenom "konkubína nejsou manželé ani nic podobného.
Jenom já jsem syn proboha.
Děkuji vám
S úctou
Tomáš Dvořák
Váš otec zemřel. Majetek je odhadnut na 1O milionů korun. Ptáte se, kolik musíte ze zákona dostat jako jediný syn. Váš otec totiž dal majetek jeho družce a jejímu dítěti. Vám dal jakési minimum, které záměrně nespecifikujete. Zajímá Vás, kolik jste měl minimálně dostat. Dále se ptáte, jestli je možné napadlout závěť napsanou při plném vědomí u notáře.
Dobrý den,
pro specifické zodpovězení Vašeho dotazu by bylo třeba znát konkrétní znění pořízení pro případ smrti. Odpovím tedy spíše obecně.
Závěť je jednostranným projevem vůle zůstavitele (Vašeho otce), ve kterém určuje, co se má s jeho majetkem pro případ smrti stát. V tomto uvážení je ve svém rozhodování omezen zákonem minimálně. Jedním takovým omezením je právě institut nepominutelného dědice.
Jako syn zůstavitele nepominutelným dědicem jste, tudíž máte zákonem chráněný nárok na povinný díl. Fakt, že Váš otec sepsal závěť, na této situaci nic nemění. Jediný případ, kdy by Vám nárok nenáležel, by bylo, pokud by Váš otec sepsal platnou listinu o vydědění. Z otázky dovozuji, že se tak nestalo.
Povinný díl zletilého potomka činí jednu čtvrtinu jeho zákonného dědického podílu (nezletilému potomkovi pak tři čtvrtiny zákonného dědického podílu). Pokud Váš otec znovu nevstoupil do manželského svazku a Vy jste jeho jediným přímým potomkem, pak zákonný dědický podíl získáme následovně. Pro přehlednost budu předpokládat, že hodnota pozůstalosti je celkem 10 milionů Kč. V první dědické třídě dědí manžel a všechny děti zemřelého, a to rovným dílem. Pokud Váš otec nemá žádné další dítě a není ani otcem Vámi zmiňovaného dítěte jeho současné partnerky, pak by Vám bez závěti podle zákonné posloupnosti náležela celá pozůstalost. Čtvrtina z toho je tedy 2 500 000 Kč.
Pokud by Vámi zmiňované dítě současné partnerky Vašeho otce bylo jeho potomkem, pak by se částka dělila nejprve na poloviny a až z oněch 5 mil. Kč by se vypočetl Váš povinný díl, který by v tom případě činil 1 250 000 Kč.
Jakoukoliv závěť lze napadnout, existují-li k tomu důvody. Pokud by Váš povinný díl byl závětí Vašeho otce krácen, pak je na místě informovat notáře, který vede dědické řízení po Vašem otci. V případě sporu o dědickém právu bych velmi doporučovala věc konzultovat s advokátem.
S pozdravem
Barbora Steinlauf