Jako jediný jsem se v posledních chvílích staral o babičku. Urnu chci mít nějaký čas doma. Rodina mě za to odsuzuje.
Dobrý den.Já jako jediný z pozůstalých bez jakéhokoliv dědictví jsem se v posledních chvílích postaral o moji babičku,o kterou v jejich posledních chvílích se nikdo nikdo nepostaral.Babičku jsem nechal zpopelnit a urnu vyzvedl.Nějaký čas si ji chci nechat doma a potom ji umístíme na hřbitov.Rodina mě za to najednou odsuzuje.Nejevily o ni jakýkoliv zájem.Děkuji.
Jako jediný jste se v posledních chvílích postaral o babičku. Nechal jste ji zpopelnit. Urnu si chcete nějaký čas nechat doma, než ji umístíte na hřbitov. Vaše rodina Vás za to odsuzuje. O babičku ale nejevili jakýkoliv zájem. Nic jste nezdědil.
Dobrý den,
přijměte prosím mou upřímnou soustrast.
Chápu Vaši zprávu tak, že se ptáte, zda můžete mít urnu s popelem zesnulé babičky uschovanou nějakou dobu u sebe a následně ji uložit do hrobu.
Občanský zákoník v této souvislosti stanoví, že o způsobu pohřbení má v prvé řadě rozhodnout člověk sám. Pokud o tom nezanechá výslovné rozhodnutí, má o pohřbu rozhodnout jeho manžel, není-li ho, děti, není-li jich, rodiče, a není-li rodičů, sourozenci. Pokud v rodině není nikdo z nich, může o pohřbu rozhodnout kterákoliv z osob blízkých. Jinými slovy, postupujete-li v souladu s přáním babičky, je zcela v pořádku, že máte nyní urnu u sebe a zvažujete její uložení do hrobu. Pokud babička žádné přání nezanechala a existují jiné osoby, kterou jsou ve zmiňované posloupnosti babičce blíže (manžel, děti apod.), je třeba způsob pohřbení řešit s nimi.
Z judikatury Nejvyššího soudu také vyplývá, že příbuzní zemřelého mají právo na uctění jeho památky. Je tedy třeba se s rodinou domluvit, aby jim toto právo nebylo z Vaší strany upíráno.
S pozdravem
Barbora Steinlauf