Musí se byt zemřelého při úmrtí v sanatoriu ihned zapečetit? Už teď chybí předměty za 10 miliónů.
Dobrý den.
Chci se zeptat při umrtí člena rodiny v sanatoriu věc reší notář. Jsem dedicem a zjistuji,že nikdo nikdy nezapecetil byt.
Podle mě se byt musí ihned zapečetit.
ANO nebo NE nemusí ?
Už ted chybí predměty vlastněné celé generace za asi 10 milionů korun.
Musí to ten notář zapečetit nebo ne musí a je mu to jedno dle zákona. Pochopitelně je jasné kdo měl klíče a ukradl to.
S pozdravem
Tom
Váš příbuzný zemřel v sanatoriu. Jste dědicem a zjistil jste, že byt nikdo nezapečetil a že už teď chybí předměty v hodnotě asi 10 milionů korun. Ptáte se, jestli po úmrtí musí být byt zemřelého zapečetěn nebo ne.
Dobrý den,
notář automaticky byt pečetit nemusí. Děje se tak v případech, kdy je podezření na spáchání trestného činu, nebo v jiných odůvodněných případech. Notář může také vyzvat třetí osoby k vydání klíčů od bytu do úschovy.
Obecně platí, že dědicové mohou vykonávat jen tzv. běžnou správu dědictví, mohou se tedy starat o to, aby nedošlo ke znehodnocení pozůstalosti. Jedná se např. o vstup do místností, kde zůstavitel žil, a to za účelem vyvětrání, vytřídění rychle se kazících potravin apod. Dědicové by samozřejmě s majetkem neměli nijak jinak manipulovat.
Pokud máte podezření či víte, že došlo k odcizení majetku, jež je předmětem pozůstalosti, co nejdříve o tom uvědomte Vašeho notáře, aby mohl zajistit dědictví proti dalším případným krádežím. Zvažte také podání trestního oznámení na policii, aby se čin začal co nejdříve vyšetřovat. Přidávám odkaz na článek Policie ČR, ve kterém přehledně shrnuje náležitosti a obsah trestního oznámení.
Přeji mnoho sil v řešení Vaší situace.
S pozdravem
Barbora Steinlauf