Tatínek v květnu zemřel. Přístup k jeho hotovosti v pečovatelském domě jsem měla jen já, vydali ji ale sestře. Dodnes mě nikdo neinformoval o dědickém řízení.
Dobrý den,tatinek zemřel letos v květnu.Sestra vzala od účetní s pečovatelského domu hotovost a vypravila pohřeb.Podpisové právo na hotovost jsem měla,ale jen já.A do dnešniho dne mě nikdo neinformoval o dědickém řizení a to už to je 5.měsíců.Předem děkuji
Váš tatínek zemřel v květnu letošního roku. Vaše sestra vzala od účetní pečovatelského domu hotovost a vypravila pohřeb, i když podpisové právo jste měla jen vy. Dále píšete, že ani po 5 měsících od úmrtí Vás nikdo neinformoval o dědickém řízení. Zajímá Vás, jak situaci řešit.
Dobrý den,
z Vašeho dotazu chápu, že jste tatínkovu hotovost předali do úschovy pečovatelskému domu, a Vy jste jako jediná byla zplnomocněna k tomu, aby Vám byla vydána. V takovém případě je ten, ke komu byla věc uschována (pečovatelský dům), povinen k náhradě škody, která vznikla v důsledku porušení jeho povinnosti. Jestliže pečovatelský dům vydal hotovost neoprávněné třetí osobě, mám za to, že můžete po pečovatelském domě požadovat, aby Vám hotovost vyplatil a následně případně hotovost vymáhal nazpět od neoprávněné třetí osoby.
Tato hotovost se současně stává předmětem dědického řízení, a nelze s ní tedy do konce dědického řízení volně nakládat. Jestliže Vaše sestra vypravila pohřeb, má nárok na náhradu vynaložených nákladů. Tato náhrada se ale obvykle nárokuje až v průběhu dědického řízení. Pohřeb má být totiž primárně hrazen z pozůstalosti. Teprve pokud by nebylo možné pohledávku za pohřeb vypořádat z pozůstalosti, bude se řešit úhrada ze strany dědiců.
O průběhu dědického řízení by Vás měl uvědomit notář, který řízení vede. To, že Vás dosud nekontaktoval, může mít několik důvodů. Pokud chcete zjistit, zda řízení již probíhá, obraťte se na infocentrum okresního soudu v obvodu, kde měl Váš tatínek poslední trvalý pobyt. Na soud můžete přijít buď osobně nebo zavolejte na infolinku. Telefonní číslo soudy zveřejňují na svých webových stránkách. Pracovníkům uveďte jméno zemřelého, datum jeho narození a datum úmrtí, příp. adresu trvalého pobytu a oni Vám sdělí, zda již bylo řízení zahájeno a který notář řízení vede.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.