Tatínek má rakovinu jícnu s metastázami. Léčba není možná. Je běžné, že vyšetření trvají měsíce? Jaká bude další péče?
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,tatínkovi zjistili rakovinu jicnu, než obešel všechna možná vyšetření o léčbě uplynuli další 2 měsíce, někde mu řekli přijďte až za měsíc atd.coz nechápu.!!!!!!Mezitim se mu přítizilo a po dalším vyšetření zjistili,že se mu to rozšířilo do břicha a dělá se mu tam tekutina. Dostal 1 chemoterapii a po ní ho břicho bolelo o hodně víc což může asi být i chemoterapii. Teď skončil v nemocnici a doktor nám rek,ze to má I v kostech a už se nedá nic dělat.To se to tak rychle rozšířilo do těchto dalších dvou organu(kosti a bricho)? Četla jsem ,že i kdyz je to v kostech se to dá oddálit? A nám řekli,že už s ním nic nejde dělat, takže bude na kapackach a my Budem čekat???? To je normální poslat pacienta s tímto problémem na vyšetření až za měsíc a pak zase za měsíc a pak řeknou už je pozdě? Jaká je prosím jestli se to nějak dá odhadnout trošku délka...kvůli babičce, aby jsme nějak s ní podle toho zacházení, připravovali nebo tak.dekuji za odpověď.klara
Tatínkovi byla diagnostikována rakovina jícnu, následná vyšetření zabrala několik měsíců a byly zjištěny metastázy v břiše a kostech. Po první podané chemoterapii se stav zhoršil a další nebyla doporučena. Překvapila Vás rychlost, jakou se onemocnění rozšířilo do dalších orgánů. Kladete si otázku, zda je délka vyšetření běžná. Ptáte se, co je možné dělat dál.
Vážená paní Kláro,
je mi líto, že se nacházíte v tak těžké situaci. Máte nyní pochopitelně mnoho otázek, pokusím se alespoň na některé z nich odpovědět a vyjádřit se k některým Vašim obavám.
O načasování potřebných vyšetření se nemůžu bez dalších informací vyjádřit, ale například na výsledky biopsie se opravdu čeká i několik týdnů a až podle výsledku se navrhuje eventuální terapie, nebo se doporučují další dovyšetření. Věřím tedy, že lékaři postupovali v diagnostice nejrychleji, jak jim to průběžné výsledky dovolily.
Chemoterapie, která byla pro Vašeho tatínka zvolena, způsobila svými nežádoucími účinky zhoršení stavu a další nebyla indikovaná. Žádná chemoterapie není bez vedlejších účinků. Lékaři tak správně léčbu a postup přizpůsobují aktuálnímu stavu Vašeho otce a maximálně redukují možné nežádoucí účinky terapie.
Otázka prognózy závisí na mnoha faktorech, jako například přidružená onemocnění a přesný rozsah onemocnění. Tuto otázku je nejlepší směřovat ošetřujícímu lékaři Vašeho tatínka, který se k ní vyjádří nejspolehlivěji. Ráda bych Vás podpořila v otevřené komunikaci s ošetřujícím lékařem.
Ukončená onkologická léčba neznamená, že by péče o Vašeho tatínka byla ukončena. Specializovaná péče, která je určena nemocným se závažným nevyléčitelným onemocněním, se nazývá paliativní péče a jejím cílem je zajistit maximální léčbu symptomů (například bolest, nevolnost, neklid nebo úzkost), které doprovází základní onemocnění a nabízí podporu jak nemocnému, tak rodině. Tato péče je poskytována v několika formách, ať už v lůžkových zařízeních, ambulantně, nebo v domácím prostředí nemocného. S otázkou, jaká forma by byla nejvhodnější a jaké jsou možnosti v místě Vašeho bydliště, se můžete obrátit na ošetřujícího lékaře Vašeho otce, věřím, že Vám bude nápomocný. Obrátit se můžete také na poradnu Cesty domů, kde Vám dostupné možnosti péče mohou vysvětlit a nasměrovat Vás na ně. Nebo můžete využít adresář paliativních služeb.
Přála bych si, aby Vám alespoň některé z mých odpovědí byli v tomto čase nápomocné a přeji Vám i Vašemu tatínkovi mnoho sil.
*MUDr. Tereza Hrablíková *