Jak se nakládá se společným majetkem manželů po úmrtí jednoho z nich? Spadají prostředky na účtu pozůstalého manžela do dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mohu se zeptat, jak se nakládá se společným majetkem manželů po úmrtí jednoho z nich? Konkrétně mě zajímá přístup k prostředkům na bankovním účtu a to: když se jedná 1) o společný účet manželů (přístup mají oba) 2)o účet, jehož majitelem je vždy pouze jeden. Jinými slovy, zda i prostředky na účtu pozůstalého spadají do dědického řízení, či zůstávají volně k dispozici a nevztahují se na ně stejné postupy jako v případě účtu zesnulého? Dále pokud by ještě za života nemocný převedl na svého partnera prostředky, zda podléhají dani a též dědickému řízení? Děkuji moc za odpověď.

Anonym

Jste v situaci, kdy řešíte společné jmění manželů po úmrtí jednoho z nich. Konkrétně se ptáte, zda spadají prostředky na účtu pozůstalého manžela do dědického řízení. Dále Vás zajímá, zda podléhají dani a dědickému řízení finanční prostředky, které ještě za života nemocný převedl na svého partnera.

Dobrý den,

pokud manželé neuzavřeli “předmanželskou” smlouvu, spadá do společného jmění manželů (SJM) téměř vše, co manželé získali za trvání manželství. Do SJM tak velmi často patří jak společný bankovní účet, tak peníze na oddělených bankovních účtech. Pro posouzení, zda se jedná o společné jmění manželů nebo o výlučný majetek přitom není rozhodné, zda je majitelem účtu pouze jeden z manželů nebo oba nebo zda k účtu druhý z manželů má dispoziční právo. Rozhodné jsou totiž okolnosti, jak manželé peníze nabyli.

Občanský zákoník říká, že součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou např. toho, co nabyl jeden z manželů darem, děděním nebo odkazem, co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození věci v jeho výlučném vlastnictví, co nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech apod. Jinými slovy, vše, co není zákonem explicitně vyňato z režimu společného jmění, do společného jmění spadá. Ve vztahu k penězům na účtech tak majetkový režim bude závislý na tom, zda např. peníze nabyl jeden z manželů darováním — pak budou peníze v jeho výlučném vlastnictví, nebo zda je nabyl jako mzdu/plat — pak budou součástí společného jmění manželů. Majetkový režim může být nadto modifikován ještě zmiňovanou “předmanželskou” smlouvou, slovy práva smlouvou o manželském majetkovém režimu. Smlouva může stanovit, že veškerý majetek, včetně výjimek, bude ve společném jmění, nebo naopak, že veškerý majetek budou mít manželé oddělené ve výlučném vlastnictví.

Smrtí jednoho z manželů zaniká manželství, proto se ještě před zahájením dědického řízení nejprve před soudem provede vypořádání SJM, během kterého se jmění manželů rozdělí. Majetek, který připadne pozůstalému manželovi, se pak samozřejmě už nestává součástí dědického řízení. Ještě před rozhodnutím soudu o vypořádání SJM může pozůstalý manžel nakládat s prostředky na bankovních účtech, ke kterým má přístup, běžným způsobem.

Ve vztahu k převodu peněz na účtu bude záležet na tom, zda se jedná o peníze ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů nebo zda jde o jejich společné jmění. Darování mezi manželi je možné jen u majetku ve výlučném vlastnictvím. Společně jmění naopak mezi manželi převádět nelze. Převod peněz z účtu, kde je majitelem pouze jeden z manželů, na účet, kde je majitelem druhý z manželů, pokud jde o společné peníze, nebude darováním, protože pouhým převodem nedojde ke změně vlastníka. Jinými slovy, skutečnost, že jsou peníze uloženy na účtu jednoho z manželů ještě neznamená, že je tento manžel také jejich výlučným vlastníkem. Častěji tomu bude tak, že peníze budou ve společném jmění, byť budou uloženy na účtu pouze jednoho z manželů.

Co se týče Vašeho posledního dotazu ohledně daní, majetky nabyté z vypořádání SJM, z dědictví i z darování mezi manželi jsou od daní osvobozeny.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz