Jaký je postup po úmrtí OSVČ? Kdo má na starosti agendu živnosti a kdo by případně dědil?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 7. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se úmrtí OSVČ svobodný, bez dětný a s jedním zaměstnancem. Kdo provede výplatu mzdy zaměstnanci, kdo vystaví zápočtový list, kdo provede odvody soc. a zdrav. pojištění, daňové přiznání, a kdo by pravděpodobně dědil?
Lze připravit nějaké podklady předem, popř. existuje instituce, která by na základě smlouvy tyto úkony mohla provést? Předem děkuji za dotaz, Robert

Robert

Ptáte se, jak se postupuje v případě úmrtí OSVČ, který je svobodný, bezdětný a s jedním zaměstnancem. Zajímá Vás, kdo by provedl výplatu mzdy zaměstnanci, kdo by vystavil zápočtový list, kdo by provedl odvody soc. a zdrav. pojištění, daňové přiznání a kdo by pravděpodobně dědil.

Dobrý den,

následující postup v situaci se bude odvíjet od toho, zda po úmrtí OSVČ bude někdo pokračovat v provozování živnosti, či nikoliv.

Pro případy úmrtí OSVČ živnostenský zákon vyjmenovává osoby, které mohou v podnikání pokračovat až do skončení projednání dědictví, aby se provoz závodu nezastavil. Může to být např. správce pozůstalosti, kterého zůstavitel před smrtí jmenoval, či dědici zemřelého, kteří jsou ochotni a fakticky schopni provoz řídit. Pokud dojde k pokračování v živnosti, zůstávají podle zákoníku práce právní vztahy zaměstnance beze změny.

Jestliže ale neexistuje nikdo, kdo by mohl provozování živnosti převzít, pak bude potřeba vypořádat závazky, které má OSVČ vůči zaměstnanci, zdravotní pojišťovně a ČSSZ. Pro tyto účely pravděpodobně sám soud jmenuje správce dědictví, který bude mít na starost ukončení činnosti zaměstnavatele.

Zaměstnanci v této situaci zanikne pracovněprávní vztah uplynutím lhůty 3 měsíců od úmrtí zaměstnavatele. Do té doby má ovšem nárok na náhradu průměrného měsíčního výdělku, a stejně tak na odvádění plateb pojistného. Pojistné za zaměstnance do zániku pracovněprávního vztahu hradí soudem jmenovaný správce dědictví. O vyplacení náhrady mzdy by se měl rovněž postarat správce pozůstalosti. Nestane-li se tak, bude zaměstnanec náhradu mzdy nárokovat jako pohledávku v dědickém řízení.

Zápočtový list zaměstnanci na jeho žádost a po předložení potřebných dokladů vydá krajská pobočka Úřadu práce podle místa činnosti zaměstnavatele.

Co se týče možných dědiců po zemřelém, nemám pro posouzení dostatečné informace. Záleží na tom, jestli zemřelý zanechal závěť či dědickou smlouvu, případně jaké žijící příbuzné zemřelý měl. Pokud existuje závěť nebo dědická smlouva, budou dědici ti, které zemřelý určil. Jestliže zemřelý nezanechal závěť ani dědickou smlouvu, budou dědit zákonní dědici, kterými jsou příbuzní zemřelého, podle tzv. dědických tříd.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz