Byt, který měl být přepsán na mě, se stal předmětem dědictví po smrti otce. Co se stane, když nemám na vyplacení podílu sestře?
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat v případě vyrovnání dědictví po otci. Získala jsem byt, který jsem na dobré slovo před 14 lety koupila rodičům s tím, že se časem byt na mě přepíše.Bohuzel otec na vánoce zemřel a byt se stal předmětem dědictví. Maminka se svého dílů vzdala v můj prospěch,ale sestra požaduje vyplácení jedné šestiny z bytu. Nemám peníze na vyplacení podílu, jsem nezaměstnaná a navíc ona má podmínky do konce roku chce peníze. Co se stane když jí peníze do konce roku neuhradim??
Děkuji za odpověď a ochotu Dušková Martina
Před 14 lety jste získala byt pro rodiče s tím, že časem měl být přepsán na Vás. Otec zemřel a byt se stal předmětem dědictví. Maminka se svého podílu vzdala ve Váš prospěch, ale sestra požaduje do konce roku vyplacení jedné šestiny z bytu. Na vyplacení nemáte peníze. Ptáte se, co se stane, když sestře do konce roku peníze neuhradíte.
Dobrý den,
u nemovitých věcí – jako je právě např. i byt – je pro převod vlastnických práv podstatný zápis v katastru nemovitostí. Fakt, že jste byt kupovala s podmínkou, že bude později přepsán na vás, bude náročné prokázat. Záleží na konkrétních okolnostech Vašeho případu, za zvážení by stálo zkonzultovat možnosti řešení s advokátem.
Obecně platí, že v dědickém řízení má přednost dohoda dědiců, ve které si mezi sebe rozdělí pozůstalost dle svého uvážení. K této dohodě je nutný souhlas všech dědiců, tedy i Vaší sestry. Pokud byste se nedohodli a Vy byste věděla, že nedokážete Vaši sestru vyplatit v dohodnuté době, pak by došlo k rozdělení pozůstalosti podle zákonné posloupnosti. Vaší sestře by tedy skutečně připadl podíl na nemovitosti. Jako většinový vlastník byste ale měla ve většině případů rozhodující slovo, může proto být v zájmu Vaší sestry, aby jako menšinový vlastník svůj podíl odprodala.
Pokuste se s Vaší sestrou domluvit na pozdější splátce peněz. Pokud by na svém podílu trvala, pak by se z vás stali spoluvlastníci. Každý spoluvlastník se může rozhodnout svůj díl prodat, ostatním spoluvlastníkům nemovitosti v tu chvíli ale svědčí tzv. předkupní právo (právo každého spoluvlastníka nemovitosti požadovat nabídnutí věci ke koupi za stejných podmínek, za kterých prodávající zamýšlí nemovitost prodat zájemci o nemovitost). Toto předkupní právo ale svědčí spoluvlastníkům pouze po dobu 6 měsíců od doby, kdy takové spoluvlastnictví vzniklo – to znamená od rozhodnutí notáře o vypořádání dědictví.
S pozdravem
Barbora Steinlauf