V dědickém řízení jsou dvě děti, jedno brání v přístupu do bytu a nakládá s majetkem z dědictví. Kam se obrátit o pomoc?
Dobrý den, poprosila bych poradit v situaci při dedickem řízení. Dvě pozůstalé děti po matce, nikdo jiný není a neni předvolán k dedickemu řízení. Rozděluje se majetek, není závěť, smlouva, nic. Jeden ze sourozenců vůči druhému nekomunikuje, nechce pustit do nemovitosti, bráni v přístupu, rozprodává a vyhazuje ještě nerozdeleny majetek v byte, nereaguje na zprávy, neodpovídá. Z jeho strany není žádná odezva se domluvit. Notar který má nastarost dědické řízení, nepomůže jelikož podle nej to není jeho starost. Je nějaký způsob jak se domoci aspon nahlédnutí do bytu. Jestli jen s policii nebo je i jiná cesta? Jak postupovat dále když se jeden ze sourozenců nechce domluvit a nereaguje na nic? Dekuji za případnou odpověď.
Popisujete situaci v dědickém řízení, kde jsou dvě pozůstalé děti po matce, která nezanechala závěť ani nevyslovila žádné přání. Jedno dítě nekomunikuje s druhým, brání mu v přístupu do bytu a nakládá s majetkem v bytě, nedá se s ním domluvit. Notář odmítá pomoci s tím, že to není jeho starost. Ptáte se, zda je nějaká možnost, jak se domoci vstupu do bytu.
Dobrý den,
obecně platí, že dědicové mohou před rozhodnutím o vypořádání dědictví vykonávat běžnou správu dědictví. Znamená to, že se mohou mimo jiné starat o to, aby nedošlo ke znehodnocení majetku do něj spadajícího. Mohou např. vstoupit do místností, kde zůstavitelka žila a kde se nachází její majetek. Sourozenec nemá právo bránit druhému dědici ve vstupu do nemovitosti.
Domnívám se, že situaci by měl řešit právě notář. V návaznosti na informace od dědiců může provést případná opatření, jako např. vyzvat sourozence, aby předal do úschovy klíče od předmětné nemovitosti či zapečetit vstup do míst, kde zůstavitelka žila. Na návrh je také možné uskutečnit soupis všech věcí zůstavitelky v místě, kde žila. Veškerý majetek, který byl z nemovitosti Vaší maminky odnesen/prodán, je samozřejmě součást pozůstalosti a i toto je třeba nahlásit notáři do soupisu, bude to následně hrát roli v rozdělování podílů na pozůstalosti. Sourozenec, který z prodeje věcí maminky získá peníze se může dopouštět jednání, kterým mu vzniká bezdůvodné obohacení. Na to ho lze upozornit.
Velmi bych doporučovala situaci konzultoval s advokátem. Může poradit konkrétní řešení a případně zajistit komunikaci se sourozencem a notářem.
S pozdravem
Barbora Steinlauf