Vaše babička chce, aby vybavení domu zdědil syn, kterému před lety darovala dům. Jak to udělat, aby vybavení nedědili další dva potomci?
Dobrý den,
mojí babičku by zajímalo jak je to s tím, když dům který měla již před deseti lety darovala synovi a kdyby umřela jestli by další její dvě děti měli nárok na vybaveni toho domu. V domě babička stále žije jen ho napsala na syna. Vybavení je samozřejmě její, ale zajímá nás jestli je to bráno jako součást domu nebo ne. A co případně udělat pro to, aby to dostal tentýž syn co dům. Děkuji za odpověď.
Vaše babička dům darovala synovi, jednomu ze tří potomků. Zajímá Vás, jestli syn zdědí i vybavení domu a co pro to případně může babička udělat?
Dobrý den,
pro Vámi uvedený případ je podstatné mimo jiné přesné znění darovací smlouvy, která se předmětné nemovitosti týká. Obecně se do darovací smlouvy uvádí např. její stav, vady, ale i vybavení. Vybavení nemovitosti není automaticky předmětem darovací smlouvy, proto je dobré výslovně převod vlastnictví k vybavení do darovací smlouvy zmínit. Předpokládám, že je nemovitost zatížena služebností – doživotním užíváním Vaší babičkou.
Pokud by Vaše babička chtěla mít jistotu, že vybavení nemovitosti připadne téže osobě, může upravit původní darovací smlouvu (zahrnout do ní i vybavení domu), nebo může uzavřít novou darovací smlouvu týkající se vybavení domu. Ta už – na rozdíl od smlouvy o darování nemovitosti – nemusí být písemná.
Teoreticky je možné i sepsat pořízení pro případ smrti (odkaz, závěť atp.), v takovém případě se ale situace může zkomplikovat, protože zákon uznává nárok na podíl z pozůstalosti nepominutelným dědicům. Těmi jsou přímí potomci zůstavitele. Proto bych doporučila uzavřít novou darovací smlouvu týkající se vybavení domu. I na tyto věci si může Vaše babička vyhradit užívací právo.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.