Otec ústně daroval týden před smrtí byt jediné dceři, i když měl více potomků. Je to možné považovat za privilegovanou závěť?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 5. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, v únoru tohoto roku se otec nakazil koronavirem. S nemocí bojoval necelé dva měsíce, kdy na následky nemoci zemřel. V posledních týdnech již mu odcházely všechny orgány, pouze ležel a měl začne potíže s mluvením. Údajně daroval byt jediné dceři, i když měl potomků více. Byli u toho tri svědci, jedna z nich právě dcera, které má být byt darován. Chtěla bych se zeptat, zdali se to dá považovat za tzv. Privilegovanou závěť, která byla pouze vyřčena ústně. Prý to vyslovil týden předtím, než zemřel. Je to možné považovat za privilegovanou závěť? Děkuji.

monika

Váš otec po dvou měsících zemřel na následky koronaviru. Byt daroval týden před smrtí jediné dceři, i když měl více potomků. Vyslovil se tak za přítomnosti dotyčné dcery a dalších dvou svědků. Ptáte se, jestli je taková závěť platná.

Dobrý den,

máte pravdu, že závěť je možné ve výjimečných případech uzavřít ústně. Pro platnost takto odlišně uzavřené závěti je ale třeba, aby byly splněny zákonem předpokládané specifické podmínky. Musí jít o nenadálou událost, kdy se zůstavitel (Váš otec) ocitne v patrném a bezprostředním ohrožení života. V takovém případě pak má právo pořídit závěť ústně před třemi současně přítomnými svědky.

Neznám okolnosti Vašeho případu podrobně, proto nejsem schopna posoudit, do jaké míry situace odpovídala bezprostřednímu a nenadálému ohrožení života. Problematický je ale fakt, že ze zákona nemůže být svědkem mimo jiné osoba, která bude dědicem, nebo bude jinak z pořízení pro případ smrti těžit. Znamená to, že Vaše sestra byla tzv. nezpůsobilým svědkem, proto může být závěť považována za neplatnou z důvodu nesplnění podmínky přítomnosti tří svědků.

Je ještě možné, že se nejednalo o závěť (zůstavení podílu na pozůstalosti pro případ smrti), ale o darování nemovitosti ještě za života zůstavitele. Standardně ale platí, že pro darování nemovitých věcí je nutno písemné formy darovací smlouvy, proto by ani tato smlouva nebyla ve Vámi popsané situaci platná.

Doporučuji se obrátit na advokáta a veškeré podrobnosti s ním probrat, aby Vám mohl případně navrhnout nejvhodnější postup, pokud byste chtěla platnost závěti/smlouvy zpochybnit.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz