Se sestrami se nedokážeme dohodnout ohledně dědictví. Maminka má Alzheimerovu chorobu. Může notář požádat o kolizního opatrovníka?
Dobrý den v únoru n.uemrel tatínek,jsme tři sestry a maminka.
Maminka má diagnostikovánu Alzheimerovou chorobu a sestry chtějí ,abych se vzdala svého podílu na dědictví ve prospěch maminky. Já jsem navrhla ,aby maminka v rámci dědického řízení rozdělila podíly mezi deti na domě a pozemku s tím ,že by bylo notářskými zapisem mamince zaručeno doživotní užívání domu a starost o nemovitost by zůstala na nás. S tím nesouhlasí sestry .
Je v moci notáře,aby požádal soud o určení kolizního opatrovníka?
Nemyslím si,že je možné,aby kdokoliv z nás rozhodoval o tom jak bude naloženo s majetkem mých rodičů,tatínek zemřel a maminka těchto rozhodnutí není schopna. A bohužel nejde schopny se mezi sebou dohodnout.
Děkuji za odpověď
Alena Kovarickova
Váš tatínek zemřel. Se sestrami se neshodnete, jak s dědictvím naložit. Maminka má Alzheimerovu chorobu a není schopna samostatně jednat. Ptáte se, jak postupovat a zda notář může požádat soud o určení kolizního opatrovníka.
Dobrý den,
notář je povinen mamince pro řízení o pozůstalosti jmenovat opatrovníka. Tuto povinnost zakotvuje § 118 zákona o zvláštních řízeních soudních. Ten stanoví, že dědici je třeba jmenovat opatrovníka pro řízení vždy, když dědic nemůže před soudem samostatně jednat. Alzheimerova nemoc v pokročilé fázi je zcela jistě důvodem, pro který dědic nemůže před soudem samostatně jednat. Jmenování opatrovníka mamince tak bude na místě. Opatrovníkem dle § 29 občanského soudního řádu má být jmenována zpravidla osoba blízká nebo jiná vhodná osoba. Pokud taková osoba není, jmenuje soud opatrovníkem advokáta.
Současně, § 119 zákona o zdravotních službách stanoví, že v případě, že hrozí střet zájmů mezi dědicem a jeho opatrovníkem, má soud dědici jmenovat zvláštního opatrovníka (tzv. kolizního opatrovníka). S ohledem na situaci, kterou popisujete, bude zřejmě na místě, aby notář jmenoval také kolizního opatrovníka, nepodaří-li se najít konsenzus na řešení, které bude současně ve prospěch maminky a současně bude odpovídat požadavkům Vás a sester jakožto oprávněných dědiců.
Pro srozumitelnost raději uvádím, že ačkoliv zákony mluví o tom, že opatrovníka jmenuje soud, v dědickém řízení to jménem soudu bude přímo notář. Notář totiž v dědickém řízení vystupuje jako soudní komisař se všemi právy i povinnostmi, které by jinak náležely soudu, resp. soudci.
Pokud by bylo řešení situace nadále složité, velmi bych doporučovala vyhledat pomoc advokáta a poradit se s ním o dalším postupu.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.