Strýc odkázal sestře a bratrovi dědictví. Sestra před dvěma lety zemřela. Mají nárok na dědictví její děti a náš nevlastní bratr?
Dobrý Den
Potřebovala bych radu v Prosinci minulého roku umřel náš Strejda který zanechal závěť kde je veškerá nemovitost napsaná na mého Bratra a Sestru. Sestra ale před dvouma roky bohužel umřela. Moje otázka je jestli mají právo na dědictví i její děti a náš druhej Bratr který má jiné přijmení a pochází z jiného manželství.Bratr mi tvrdí že nemají žádný nárok a že se ten Sestry podíl se dělí mezi námi dvouma .Bydlím v zahraničí a nevyznam se ve vašich zákonech .Děkuji za vaší odpověd předem .!
Strýc po nedávné smrti zanechal závěť, kde vše odkazuje na Vašeho bratra a sestru. Sestra před dvěma lety zemřela. Ptáte se, zda mají nyní nárok na dědictví její děti a také Váš nevlastní bratr, který pochází z jiného manželství.
Dobrý den,
pokud budu vycházet pouze z informací uvedených v dotazu, pak by se závěť užila v té míře, v jaké ji dle vůle zůstavitele (Vašeho strýce) lze splnit. Pokud tedy platně zůstavitel odkázal v závěti majetek dvěma dědicům – předpokládejme, že oběma rovným dílem – pak žijící dědic získá polovinu dědictví ze závěti.
Následně je otázkou, jak bude naloženo s podílem dědičky, která zemřela dříve než zůstavitel. Pokud v závěti nebyly určeny konkrétní podíly dědiců ze závěti, „přiroste“ podíl jedinému závětnímu žijícímu dědici, tj. vše bude dědit Váš bratr. Pokud ale podíly byly určeny, pak na místo dědice nastoupí jiní dědici podle zákonné posloupnosti.
Zásadní pro posouzení bude především samotný text závěti. Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem. Při lepší znalosti relevantních skutečností a s možností prostudovat závěť bude lépe schopen zodpovědět Vaše dotazy a případně poradit vhodný postup.
S pozdravem
Barbora Steinlauf