Otec zemřel. Žil v pronajatém bytě. Mohu nájemní smlouvu vypovědět? Mohu uložit urnu před koncem dědického řízení?
Dobrý den,
zemřel mi otec, byl nalezen v bytě po 14 dnech. Nebyli jsme spolu moc v kontaktu, bohužel z jeho strany nebyl velký zájem. Ale jsem jediná dcera a nejspíš tedy i dědic. Bydlel v pronajatém bytě. Vypravila jsem mu pohřeb a čekám na kontaktování od notáře, které může nějakou dobu trvat. Zda měl otec sepsanou nějakou závět netuším. Mám nyní od policie dostat klíče od bytu. Dotazy mám 3. Za prvé, mohu do bytu vůbec vstoupit? Za druhé, pokud ano a běží tam nějaký pronájem, mohu se s pronajímatelem domluvit na sepsání smlouvy o výpovědi nájemného a byt vyklidit (např věci nevyhazovat a dát je do garáže)? Přeci jen pronajímatel bude chtít pronajímat co nejdříve a já bych musela třeba půl roku platit zbytečně nájemné. A třetí dotaz, otec je zpopelněn, ale uložit ho zatím nejspíš nemohu, až podle toho co řekne notář, nebo mohu? Děkuji za info
Váš otec žil v pronajatém bytě. Nemáte informace o závěti. Ptáte se, zda můžete vypovědět nájemní smlouvu k bytu. Zajímá Vás také, zda můžete uložit urnu před skončením dědického řízení.
Dobrý den,
do bytu nemáte zakázáno vstoupit. Nesmíte však z bytu věci Vašeho otce odnášet, prodávat apod. Na Vás je také to, jakým způsobem uložíte ostatky zesnulého, není třeba čekat na dědické řízení, neboť jeho výsledek na to nemá žádný vliv.
Pronájem po zesnulém je komplikovanější problematika. Obecně pronájem přechází na osobu žijící ve společné domácnosti, ve Vámi popisovaném případu ale žádná taková osoba není. Pokud měl Váš otec nastavený trvalý příkaz k platbě nájemného, budou platby probíhat i po jeho smrti. Pokud tomu tak nebylo, bude vznikat dluh, který bude zmenšovat celkovou hodnotu pozůstalosti. Zároveň dle občanského zákoníku platí, že pronajímatel může nájem vypovědět bez uvedení důvodu s dvouměsíční výpovědní dobou do tří měsíců poté, co se dozvěděl, že nájemce zemřel, že práva a povinnosti z nájmu na člena nájemcovy domácnosti nepřešla a kdo je nájemcovým dědicem nebo kdo spravuje pozůstalost.
Stejně tak může nájem vypovědět dědic, a to s dvouměsíční výpovědní dobou do tří měsíců poté, co se dozvěděl o smrti nájemce, o svém dědickém právu a o tom, že práva a povinnosti z nájmu nepřešla na člena nájemcovy domácnosti, nejpozději však do šesti měsíců od nájemcovy smrti. Pokud není nájemcův dědic znám do šesti měsíců ode dne smrti nájemce, nájem zaniká a pronajímatel může byt vyklidit. Majetek z bytu lze uložit ve veřejném skladišti nebo u jiného schovatele.
Situaci bych doporučovala řešit společně s pronajímatelem a notářem, který byl pověřen projednáním pozůstalosti. Pokud bude Vaše dědické právo nepochybné, notář Vám může umožnit disponovat s částí pozůstalosti (bytem) ještě před koncem dědického řízení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf