Notář po nás žádá doplnění informací pro obnovu dědického řízení. Může podání případně odmítnout?
Dobrý den,
po dlouhých letech se můj 86 letý děda rozhodl požádat o obnovu dědického řízení po svém otci. Jeho otec je stále vlastníkem mnoha pozemků na Slovensku. Děda ale pochází z nejméně 18 dětí (jeho otec měl dvě manželství) a děda už ve 14 letech musel odejít z domu. O svých sourozencích, natož o jejich dětech tak nemá žádné informace. Soud svěřil obnovu dědického řízení notáři na Slovensku, který ale žádá informace o dalších dědicích. Maximum dědy bylo vzpomenout si na jména, popř. ještě matně vzpomínal, že měl nějaký sourozenec například děti. Notář však požaduje doplnění podání s pohrůžkou odmítnutí podání, kdy žádá konkrétní informace, stejně jako čísla dědických rozhodnutí po zemřelých sourozencích. Tyto informace však nemáme, nemáme je ani jak zjistit (asi?). Odmítnutí projednání dědictví na základě toho, že děda nemá a nemůže mít tyto informace mi nepřijde logické. Notáři byl dodán soupis případného majetku k dědění, i maximum informací, které jsme věděli. Jaký další postup bychom měli zvolit? Neměl by notář spolupracovat se soudem, popř. ostatními orgány státní správy, a tyto informace získat na základě spolupráce?
Děkuji.
Váš děda požádal na Slovensku o obnovu dědického řízení po svém otci. Notář po vás žádá informace, které nemáte. Pokud informace nedoplníte, chce podání odmítnout. Ptá se, zda takto může postupovat.
Dobrý den,
vámi popisovaný případ má přeshraniční prvek, který celou situaci znesnadňuje. Podle české právní úpravy platí, že informace k dědickému řízení vyhledává notář ve spolupráci s dědici a dodatečné projednání dědictví nelze z uváděného důvodu odmítnout.
Doporučuji se pro bližší informace ohledně Vaší situace obrátit na Ministerstvo zahraničních věcí ČR a advokáta působícího na Slovensku. Vzhledem k tomu, že má dědické řízení probíhat právě tam, bude třeba advokáta znalého slovenského procesního práva.
S pozdravem
Barbora Steinlauf