Zemřel strýc, byl pro mě vlastně náhradním tátou. Starala jsem se o něj. Je možnost zabránit jeho synům zdědit všechen majetek?
Dobry den, resim smutnou siruaci. Zemrel mi stryc,ktery byl pro me ,vlastne nahradnim, tatou. Vedl me k oltari,sveril mi pravomoc na prodej domu a veci s tim spojenych a dal plnou moc k uctu v bance. Bohuzel se stalo to,co se stalo a zemrel. Starala jsem se o nej spolu s mym muzem. At uz uklid,vareni,nakupy a nebo jsme za nim jezdili ho jen tak potesit s nasimi detmi. Bral me jako dveru a meho muze jako syna. Jeho vlastni deti o nej nejevili zajem nekolim let. Dokonce ani v tech nejtezsich chvilich,kdy je potreboval a chtel videt. Nevidel ani vnouce jednoho ze svych synu. Jeho "synove" uz se trebou na dedictvi,ktere prameni z prodeje domu. Mel dluhy a ty jsme mu pomohli s muzem vyresit. Je nejaka moznost, jak jeho synum zabranit zdedit vsechen majetek? Stryc ma jeste sestru a maminku. Dekuji
Ptáte se, jestli je možné zabránit dědit synům, kteří se o Vašeho strýce nestarali. Vy jste se o něho starala a on k Vám měl důvěru, bral Vás jako dceru.
Dobrý den,
bohužel, myslím, že nyní už to nebude možné. Člověk má právo rozhodnout o rozdělení majetku za svého života. Může pro tyto účely sepsat závěť, dědickou smlouvu nebo majetek převést na někoho jiného ještě před tím, než zemře. Pokud tak strýc neučinil, bude se majetek rozdělovat v dědickém řízení. V první dědické třídě budou dědit právě synové. Sestra nebo maminka by dědily pouze, pokud by nedědili synové. Jsou dědičkami druhé a třetí dědické třídy.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.