Jsem v insolvenci a nyní bych měla dědit po manželovi. Přijdu o dědictví z důvodu splácení dluhu? Pomůže, když bude dědit syn?
Dobrý večer manžel mi zemřel a nezanechal žádné dluhy...naopak jeho starobní důchod zůstal nevyzvednutý na poště, osobní automobil psané na jeho jméno.
Jsem v insolvenci,kterou řádně plním splátkovým kalendářem s tím, že mi již zesnulý manžel poskytoval každý měsíc dar jako dárce.
Mou otázkou je: když příjmu dědictví,přijdu o něj z důvodu mé insolvence?
Bylo by řešením,kdybych dědictví odmítla a převzal by ho náš syn,který je bez dluhů?
Byla bych velice ráda za odpověď.
S úctou a přáním hezkého večera.
p.Tereza
Dobrý den, Terezo,
splácíte dluh a nyní byste měla dědit po manželovi. Ptáte se, zda bude Vaše dědictví použito na splácení dluhu a zda by tomu bylo jinak, kdybyste se dědictví vzdala a dědil Váš syn.
Přijměte prosím mou upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.
Dědické řízení bude ve Vámi popisovaném případě komplikovanější. Je to také proto, že po vzniku manželství manželé téměř veškerý majetek nabývají do tzv. společného jmění manželů (SJM). Pro případy upadnutí jednoho z manželů do insolvence je pak řešeno, do jaké míry bude SJM zahrnuto do aktiv určených k postupnému oddlužení. Obávám se proto, že rozhodnutí o přijetí/nepřijetí dědictví nezávisí čistě na Vás. K případnému odmítnutí dědictví musí vyjádřit souhlas/nesouhlas Váš insolvenční správce. Jestliže vám s odmítnutím souhlas nedá, nelze se dědictví ani vzdát ve prospěch jiného dědice, ani jej úplně odmítnout. Mimo jiné je to i proto, že insolvenční řízení je ovládané zásadou ochrany práv dědicových věřitelů. Po ukončení dědického řízení odevzdáte hodnoty získané dědictvím insolvenčnímu správci ke zpeněžení.
Velmi bych Vám doporučovala situaci ještě raději konzultovat s advokátem, který při bližší znalosti Vaší situace bude lépe schopen poradit nejvhodnější postup.
S pozdravem
Barbora Steinlauf