Studuji prezenčně VŠ, mám po otci sirotčí důchod. Co mám dělat, když mě nevlastní prarodiče chtějí vyhodit z bytu?
Dobrý den, jmenuji se Mirek, je mi 20let a studuji prezencně na vysoké škole. Otec mi zemřel a mám sirotčí důchod. Bydlím na pozemku nevlástnich prarodičů v malém domku nad nimy. Mám zde trvalý pobyt. Ale matka se ode mě odstěhovala s nevlastním otcem do nového. Nevlastní prarodiče mě chtějí vyhodit, ale nemůžou zrušit trvalý pobyt, tak mi odpojili na trvalo elektriku. Mám zkouškové, musím psát online testy, je tady elektrický sporák takže si ani nemohu udělat jídlo, je to už několik dní, co mám dělat?
Vážený pane Valášku,
obracíte se na nás v náročné situaci, kdy Vás nevlastní prarodiče chtějí vyhodit ze současného bydliště. Píšete, že v místě máte nahlášené trvalé bydliště, takže to udělat nemohou, ale nechali odpojit elektřinu. Máte zkouškové a potřebujete přístup k internetu a přívod elektřiny, abyste si mohl alespoň uvařit.
Zmínil jste také, že pobíráte sirotčí důchod, protože Vám zemřel otec.
Je mi líto, že po ztrátě otce musíte řešit tyto existenciální problémy. Mít domov, místo, kde si můžete odpočinout nebo třeba v klidu studovat, je velmi důležité. Proto bych Vám doporučila hledat dlouhodobě udržitelné řešení, abyste takové útočiště měl.
V tuto chvíli byste asi po dohodě s nevlastními prarodiči mohl kontaktovat nějakou společnost a zařídit si přívod elektřiny na sebe. Nejedná se o závratné částky, takže by Vám pro začátek mohl pomoci právě sirotčí důchod. Bylo by však dobré, abyste navštívil nejbližší pobočku úřadu práce, kde s Vámi může sociální pracovnice projít Vaši situaci a zjistit, zda byste neměl nárok na nějaké další dávky, které by Vám v současné situaci mohly pomoci, například mimořádná okamžitá pomoc.
Je pro mě otázkou, zda v prostředí, kde nejste plně vítán, Vám může být dlouhodobě dobře. Většina studentů vysoké školy řeší bydlení pomocí spolubydlení. V případě, že by byla smlouva na pronajatý byt na Vás, tak byste mohl dosáhnout například na dávku příspěvek na bydlení, díky které by náklady na bydlení byly nižší a mohl byste je i při studiu uhradit.
Naše poradna se zaměřuje na poradenství spojené s umíráním a úmrtím, bytová problematika a finanční tíseň nejsou oblasti, na něž je poradna zacílena, proto bych Vás chtěla podpořit, abyste ještě hledal další odborníky, kteří mají s touto problematikou zkušenost. Můžete navštívit bezplatnou občanskou poradnu nebo například zkusit zavolat na bezplatnou krizovou Linku bezpečí. Je také možné, že vzhledem k Vašemu věku by Vás mohla podpořit nějaká nadace.
Přeji Vám hodně sil a doufám, že se Vám vše podaří vyřešit k Vaší spokojenosti.
S pozdravem
Sára Balabánová