Pečuji o babičku, která v poslední době odmítá jídlo. Co mohu dělat?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, již druhým rokem máme doma babičku o kterou pečuji.Je jí 95 let,musím dodat,že vzhledem k jejímu věku,je při smyslech,dá se říci,že komunikuje, snaží se nás nezatěžovat,nohy jí méně slouží.Tak ji obstarávam stravu,že ji připravím,koupel,výměna plen atd.Ted poslední týden,mi přestává jíst,snaží se,ale nespolkne dá se říci nic.S tímto už bojujeme od začátku,pevnou stravu jen rozvykala a vrátila.Tak aspoň polévky,s doktorem jsme se domluvili že pokud aspoň tak,tak dobře,hlavně ať pije,k tomu ji taky musím nutit.Jenze už asi týden mi vrací i polévky,zpět.A pak mi říká,že má hlad,ale cokoli ji dám,tak vrací.nevim co s ní mám dělat,do nemocnice nechce,umřít také nechce,to nám pořád říká že je šťastná atd.Tak nevím jak bych ji mohla pomoci.Zkouseli jsme i nutri ty ji nechutnají,jogurty atd.take nejí a rozmixovanou stravu už vůbec ne.Muzete mi nějak poradit,jak se toto řeší?co bych mohla pro ni udělat?je mi ji líto,když vidím jak ji ubivaji síly,ubývá na váze,ale přitom má takovou radost a chuť že života.moc děkuji za radu a odpověď.
Pečujete o svou 95 letou babičku, která byla dosud v dobré kondici, nepotřebovala celodenní péči. Zajišťujete jí stravu a pomáháte s hygienou. Poslední týden Vám však dělá starosti, protože přestala jíst tuhou stravu, a i s polévkou či výživou ve formě nápojů má problém, vše odmítá. Na vyšetření či do nemocnice jít nechce, působí na Vás spokojeně, ale Vy pozorujete, že hubne a ubývají ji síly. Potřebujete poradit, co byste pro ni mohla udělat.
Dobrý den, paní Lucie,
Bohužel si nejsem jistá, jestli Vám můžu dát nějakou jednoduchou a jasnou odpověď.
Jestli babička jídlo vrací, ve smyslu, že ho odmítá, protože na něj nemá chuť tak s tím toho moc neuděláte. Otázka je, proč se to děje, jestli u ní neprobíhá nějaká nenápadná infekce, či jiná plíživá nemoc, anebo jen přirozeně snižuje svůj energetický příjem, protože vstupuje do závěru života a její tělo zpracovávání živin vyčerpává. To bez toho, aniž bych babičku viděla a vyšetřila nedokážu určit. Ale vzhledem k jejímu věku a křehkosti jejího organismu, si nemyslím, že by pro ni mělo jakékoliv vyšetřování přínos. Určitě by ji více vyčerpalo a možnost léčby čehokoliv by u ní byla velmi omezená. Pokud je babička doma spokojena a žádné vyšetřování si nepřeje, tak je určitě správné ji vyhovět. Rozhodně bych ale doporučovala, aby to s babičkou probral její praktický lékař, který by ji měl vysvětlit, jaké jsou možnosti a co by která z možností pro ni znamenala. Co může nabídnout nemocnice, za jakou cenu a co se bude nejspíše dít, když zůstane doma a nebude nadále jíst. Respekt k rozhodnutí pacienta je důležitý, ale to rozhodnutí musí být poučené. Tedy babička by se měla rozhodnout podle plných, pravdivých a realistických informací, které může nabídnout po zhodnocení stavu jen její ošetřující lékař, tedy praktik.
Je možné, že nejlepší a jedinou podporou bude pro babičku její nepřijímání stravy respektovat a poskytnout ji co největší komfort a pohodlí tak, jak jí to dává smysl. Tak, aby nebyla ve stresu. Bude pak zapotřebí počítat s tím, že babička bude i nadále slábnout, zcela ulehne a bude většinu času spát. Není nutno ji dávat jakékoliv léky, pokud ji nic netrápí. Pokud by ji ale začaly obtěžovat bolesti či zvracení, určitě se obraťte na jejího praktického lékaře, aby Vám dal léky, které by jí ulevily. I v domácím prostředí je možno léčit mnoho potíží a je možné lidem poskytnout komfort a klidný čas, zejména v závěru života.
Přeji Vám mnoho sil a co nejvíce klidného společného času s babičkou.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková