Pečujeme s maminkou a mobilním hospicem o tatínka s rakovinou plic, stav se horší. Může to být množstvím léků?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na léčení mého tatínka,kterému je 80 roků a lékař mu diagnostikoval rakovinu plic zasahující do jícnu,společně s maminkou o tatínka pečujeme,jezdí k nám přes den sestřička od hospicové péče,tatínkovi zavádíme každé 4 hodiny do kanyly na stehně morfium 5 mg,3 krát za den a ve 20 .po a 22.00 10mg,už několikrát jsme volali sestře ,že má tatínek velké bolesti a tak jsme pripíchávali ještě 10mg,tatínek k tomu všemu trpí ještě Alzhemrovou chorobou,má ještě v injekcích DEGAN, MIDAZOLAM a HALOPERIDOL,tatínek už je hodně slabý,na moč má katetr a na velkou potřebu už stěží sleze z postele,hodně pospáva,když se vzbudí kolikrát neví kde je ,má vidiny,je zmatený,nechce jíst,mám strach že už je ze všech těch léků předávkovaný,ale zároveň nechceme aby trpěl,můžete mi prosím sdělit váš názor.Děkuji Jitka.
Milá Jitko,
Váš tatínek má rakovinu plic prorůstající i do jícnu, pečujete o něho doma s pomocí mobilního hospice, tatínek slábne, hodně pospává, bývá i dezorientovaný a zároveň mívá silné bolesti, na které dostává morfin. Máte obavy, zda není předávkovaný léky.
Je těžké tatínkův stav hodnotit, aniž bych ho viděla, ale z toho, co píšete, si myslím, že zhoršování tatínkova stavu je spíše způsobeno progresí nádorového onemocnění než podávanou medikací. Pokud i přes pravidelně podávaný morfin někdy tatínek mívá silné bolesti, rozhodně není namístě dávky morfinu snižovat, to by velmi pravděpodobně bolesti a celkový stav jen zhoršilo. Možná, pokud by se bolesti objevovaly často, bude spíše třeba pravidelně podávané dávky navýšit a bolestem raději předcházet.
I ostatní jmenované léky se v paliativní péči běžně používají a věřím, že jsou správně indikované. Degan je lék proti nevolnostem a zvracení, Midazolam se používá na zklidnění a na spaní a Haloperidol může pomoci jak s nevolnostmi, tak právě při stavech zmatenosti a halucinacích.
To, že tatínek nemá chuť k jídlu, je jeden z velmi častých příznaků pokročilé rakoviny a moc nemá smysl ho do jídla nutit. Lépe se osvědčuje nechat na nemocném, na co má chuť a kolik toho může sníst, aby mu po jídle nebylo těžko. Vzhledem k postižení jícnu bych zkoušela spíše stravu tekutou či kašovitou (jogurt, přesnídávku, zmrzlinu apod.). Většinou mají pacienti radši studené, ale řiďte se tím, co dělá dobře Vašemu tatínkovi.
Určitě bych doporučovala, abyste se nebála obrátit se svými otázkami a pochybnostmi na lékaře a sestřičky mobilního hospice, kteří o Vašeho tatínka pečují a znají ho. Jistě Vám budou umět vysvětlit, jak účinky a důvod podávání jednotlivých léků, tak i změny v tatínkově zdravotním stavu. Je úplně pochopitelné, že máte o tatínka starost a že současná situace je pro celou Vaši rodinu velmi náročná. Jste s maminkou obě velmi statečné, že se zvládáte o tatínka starat takhle doma, přítomnost blízkých lidí je možná nyní to úplně nejdůležitější.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková