Mamince zanikl nárok na vdovský důchod před 20 lety. Jak ho lze obnovit?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 12. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den maminka už je 20 let vdova vdovský důchod ji byl odebrán že se bratr nevyučil už je to 20 let jak má zařídit aby ji byl přidělen splátky? Smrt si přece nevybírá řekli jí že ovdověla mladá je jí 65 let a má malí důchod prosím poraďte dekuji

Žaneta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás ohledně maminky, které zhruba před 20 lety zanikl nárok na vdovský důchod. Nyní má maminka nízké příjmy. Ptáte se, jak to udělat, aby jí byl vdovský důchod přidělen zpátky.

Dobrý den,

vážím si toho, že chcete mamince pomoci a že pro ni zjišťujete informace.

Obávám se však, že šance na „vrácení“ neboli na obnovu vdovského důchodu maminky jsou minimální.

Vdovský důchod náleží 1 rok po smrti manžela, déle může náležet, pokud je splněna některá ze zákonem stanovených podmínek. Mezi tyto podmínky patří:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • invalidita ve třetím stupni (plná invalidita),
  • dosažení určitého věku – tato podmínka se s novelizacemi zákona měnila – je třeba vycházet z podmínek platných v době přiznání/předchozího obnovení vdovského důchodu, např. pro důchody přiznané v roce 2000 platí pro vdovy podmínka dosažení 55 let věku nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Pokud nárok na vdovský důchod zanikne, je pak ještě možné, aby byl obnoven, pokud je některá z výše uvedených podmínek splněna v zákonné lhůtě. Tato lhůta se také postupem času měnila, např. pro důchody přiznané v roce 2000 platila lhůta pětiletá, od roku 2012 je tato lhůta pouze dvouletá.

Předpokládám, že maminka pobírala vdovský důchod od úmrtí manžela do doby, kdy bratr ukončil studium, čímž maminka přestala splňovat podmínku péče o nezaopatřené dítě. Pokud by maminka následně v pětileté lhůtě splňovala některou z výše uvedených podmínek, měla by nárok na obnovu po dobu, co by danou podmínku splňovala. Pokud by i tento nárok zanikl, znovu by běžela lhůta pro případnou obnovu. Takto by se čistě teoreticky šlo dostat až do současnosti, kdy se pravděpodobně blíží nebo již nastala doba, kdy by maminka splnila podmínku věku a pobírala by vdovský důchod trvale. Pokud by tomu tak bylo, bylo by možné požádat o obnovu vdovského důchodu i zpětně, přičemž zpětná výplata je možná maximálně za posledních 5 let. Pro konkrétnější informace ohledně vdovského důchodu se můžete obrátit přímo na Klientské centrum České správy sociálního zabezpečení, kde mají tuto agendu na starosti a mohou se na maminčinu situaci podívat konkrétně.

Nicméně pravděpodobnější varianta je, že maminka v pětileté lhůtě po ukončení bratrova studia žádnou z podmínek nesplňovala, pětiletá lhůta uběhla a vdovský důchod již obnovit nelze. Nebo případně k „vypršení“ lhůty došlo ze stejných důvodů někdy během posledních 20 let.

Píšete, že maminka má nízké příjmy. V tomto ohledu lze zvážit, zdali by neměla nárok na příspěvek na bydlení, nebo v případě velmi nízkých příjmů i nárok na některé z dávek hmotné nouze.

Ohledně zmiňovaných dávek a příspěvků se můžete konkrétněji poradit v Call centru úřadu práce nebo se můžete obrátit na některou z občanských poraden, kde lze téma nedostatku financí probrat komplexně.

Držím palce, aby se povedlo najít způsob, jak maminčinu finanční situaci zlepšit.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz