Babička má Klatskinův tumor, málo pije, skoro nejí, má nafouklé břicho, je zmatená. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 10. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, babička má Klatskinův tumor. Dostali jsme se do stavu kdy se již sama ani neposadí, více jak týden v podstatě nepřijímá jídlo, pije velmi málo. Dále skoro nemočí maximálně ráno a i to si nejsem jistá. Má nafouklé břicho podle lékaře je to tekutina. Mluví už trochu z cesty, ztrácí se v čase, silné výpadky krátkodobé paměti. Má tiky v rukou hlavně když spí.
Víme co přijde, ale chtěli by jsme být aspoň trochu připraveni za jak dlouho to můžeme očekávat.
Děkuji za odpověď Kristýna Sikorová

Kristýna

Dobrý den, paní Sikorová,

jestli jsem dobře pochopila váš dotaz, tak se ptáte, kolik času má před sebou Vaše babička, která umírá na Klatskinův tumor. Je velmi slabá, nejí, téměř nepije, nejspíše se jí hromadí voda v břiše a bývá dezorientovaná a zmatená.

Dle Vašeho popisu babička skutečně umírá a nejspíš nebude mít před sebou mnoho času. Bez toho, aniž bych ji skutečně viděla, nedokážu moc přesně určit, kolik toho času může být. Může to být několik dnů, nebo několik týdnů, ale pokud to budou týdny, tak jich nebude mnoho. Když není schopna jíst a pije maličko, tak nejspíše maximálně 4-6 týdnů. Jestli přestane zcela pít i močit, tak se bude délka jejího života pohybovat spíše ve dnech.

Pravděpodobně bude mít babička stále více žlutou kůži, bude stále více spát, poslední dny či hodiny nebude vnímat. Důležité je, aby neměla bolesti a nebyla příliš neklidná. Neklid by se s postupujícím zhoršováním jaterních funkcí mohl objevit. Není to ale pravidlem. Je dobré vysledovat, zda babička nemočí proto, že netvoří moč. To by znamenalo, že nefungují ledviny, což babičku nebude bolet, spíše ji to utlumí. Takovou situaci tedy není zapotřebí řešit. To, co by ale bylo zapotřebí řešit, je situace, kdyby babička nemočila proto, že by jí to nešlo a zadržovala by moč v močovém měchýři. Ten by se plnil a tlačil by ji. V takové situaci je zapotřebí zavést močovou cévku přes močovou trubici, aby moč mohla odtékat. Rozlišíte to tak, že by babička při pohmatu v oblasti podbřišku reagovala výrazně bolestivě. Další věc, co sledujte, je nárůst velikosti bříška. Tedy spíše zda jí narůstající objem břicha nevadí při dýchání. Pak by ji ulevilo tekutinu z břicha vypustit – vypunktovat. Se vším, co by mohlo Vaši babičku v závěru života obtěžovat, Vám pomůže buď její praktický lékař, nebo ideálně paliativní tým mobilního či lůžkového hospice, anebo v rámci ambulance paliativní a podpůrné péče, pokud je některá z těchto služeb ve Vašem okolí dostupná.

Přeji Vám mnoho sil a co nejklidnější, společně strávený čas s Vaší babičkou.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz