Bratr zemřel, nestačil se se mnou vyrovnat ohledně bytu od táty, sepsal závěť. Prý nebudu přizvána k řízení, co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 10. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu.
Bratr zemřel před měsícem. Náš táta pro nás oba postavil třípokojový byt v r. 1972. Já jsem v bytě žila asi dva roky. Po mě bydlel v bytě bratr. V posledních letech s přítelkyní. K bytu patřila garáž, kterou bratr prodal a mně dal polovinu peněz. Bratr získal hodnotný majetek v podobě bytu, ale nevyrovnal se se mnou, i když jsem ho na to upozornila. Sepsal závěť. Navíc se obávám, že přijdu o polovinu chalupy kvůli jednomu dopisu. Jsem až ve třetí skupině dědění. Po bratrovi bude dědit jeho dcera a přítelkyně.
Rada bych věděla, jak řešit byt, který jsme dostali od táty.
Chtěla bych být přítomna dědickému řízení, ale dle vyjádření notářky nebudu přizvána. Jedná se i o můj majetek. Co byste mi, prosím doporučili? Předem děkuji.

Dagmar

Dobrý den,

pro posouzení Vašeho nároku na podíl ze zmiňovaného bytu je důležité vědět, kdo byt vlastnil k okamžiku smrti Vašeho táty. Pokud byl vlastníkem Váš táta, byt se jeho smrtí stal součástí pozůstalosti, která by se měla rozdělit podle zákonné dědické posloupnosti nebo podle závěti (pokud ji Váš táta sepsal). Pokud závěť nesepsal, měla byste v první dědické třídě dědit Vy, Váš bratr a případně Vaše matka. To, že Váš bratr ke dni smrti táty v bytě bydlel, ještě neznamená, že byl i vlastníkem a tím pádem na podíl z bytu nemáte nárok.

Jiná situace by byla, pokud by se ukázalo, že táta byt na bratra převedl ještě za svého života. Pak by skutečně byt patřil jemu a v rámci dědického řízení by se byt vůbec neprojednával.

Pokud jde o předvolání k dědickému řízení, domnívám se, že jako dcera byste měla být účastníkem dědického řízení. Napadá mě, že paní notářka možná měla na mysli předběžné projednání dědictví, u kterého bývá přítomen zpravidla pouze vypravitel pohřbu. Účelem předběžného šetření je zmapovat majetkovou situaci zesnulého a okruh potenciálních dědiců. Na základě tohoto předběžného šetření pak notářka pozve právě tyto potenciální dědice a s nimi až v této další fázi řeší rozdělení pozůstalosti.

Doporučovala bych situaci ještě raději konzultovat s advokátem, který při podrobnější znalosti situace bude lépe schopen poradit, co můžete podniknout. Zároveň se můžete dotázat u notářky, zda skutečně jako dcera (a tedy nepominutelný dědic) nebudete účastníkem řízení a případně z jakého důvodu.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz