Můj otec zemřel v nemocnici v pátek, dali nám vědět až v pondělí. Je to tak v pořádku? Jak zjistím příčinu úmrtí?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 10. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
dne 14. 9. byl můj otec(ležák) pro zhoršení zdravotního stavu a vysoké teploty odvezen do nemocnice. Vzhtledem k tomu, že je doba coronaviru a jsou zakázané návštěvy, jsme jej nemohli navštívit a musela nám stačit vždy jen telefonická konzultace. Lékaři nám nedávali velké naděje a 21.9.(pondělí) měl můj bratr telefon z nemocnice, že tatínek zemřel. Tím, že byl zprávou zaskočený ze sebe jen zvládl dostat otázku kdy tatínek zemřel. Pan doktor mu odpověděl, že v pátek 18.9. a že nám nedali vědět dřív, protože se nedovolali. No tahle zpráva bratra úplně šokovala a už se nezmohl na žádnou větu. Já bych se vás chtěla zeptat jestli je tohle v pořádku, že nám nikdo nezkoušel volat o víkendu(přitom jsme já i bratr byli na telefonu) a jestli můžu někde zjistit příčinu úmrtí tatínka. Nikdo vlastně nevíme na co zemřel. Děkuji za odpověď Radka K.

Radka

Váš tatínek zemřel nečekaně v nemocnici v době epidemie. Jeho úmrtí vás zaskočilo, stejně jako postup nemocnice, která vám informaci o tatínkově úmrtí předala s několikadenním zpožděním. Ptáte se, jak zjistit, co se vlastně dělo a zda je postup nemocnice v pořádku.

Vážená Radko,

je mi líto, čím musíte nyní procházet. Neumím si představit, co vše od té doby prožíváte. Postup nemocnice pochopitelně v pořádku není, pravdou ale také je, že nejsem s to posoudit, v jaké situaci nemocnice a jednotlivá oddělení kvůli pandemii Covidu byla a je. Nemohu tedy říci, zda by takto postupovali i mimo pandemii nebo právě pandemie zavinila, že nikdo neměl kapacitu zjišťovat a zařizovat potřebné úkony. Určitě se můžete obrátit s dotazem/stížností na vedoucího oddělení, ředitelství nemocnice nebo ideálně ombudsmana, pokud v nemocnici je tato funkce zřízena. Dle nařízení ministerstva by umírajícím v nemocnicích měla být udělována výjimka s ohledem na návštěvy blízkých. Opět ale těžko soudit, zda nařízení ministerstva je v praxi realizovatelné (např. při vícelůžkových pokojích apod.).

Pokud jde o příčinu úmrtí, máte jako nejbližší příbuzní právo na řadu věcí — přístup ke kompletní zdravotnické dokumentaci, pořízení kopií a to včetně úmrtního listu. Podrobnosti naleznete velmi dobře zpracované např. na webu ferovanemocnice.cz. Ideální by ale pochopitelně bylo, promluvit si s tatínkovým ošetřujícím lékařem a informace vyzjistit od něj. V úvodu píšete, že tatínek byl „ležák“. Tedy jistě nešlo o zcela zdravého člověka s akutní komplikací, ale pravděpodobně o chronicky nemocného s akutní komplikací. Infekce, např. zápal plic, může být bohužel běžnou a u křehkých pacientů smrtelnou komplikací. Věřím, že ošetřující lékař pochopí, že potřebujete informace o tom, co se vlastně dělo, nikoli podklady pro stížnost.

Přeji vám, ať vám na tatínka zůstanou hlavně ty hezké vzpomínky.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz