Pečuji o manžela s ALS a syna, máme příspěvek na péči a důchod. Mohu žádat o nějakou další pomoc?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 3. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, jsem osobou pečující (pečuji o manžela ve 4.st s dg. ALS). Nastinim historii než se dostanu k dotazu:Dříve OSVČ, pote těhotenství takže jsem živnost ukončila, 2011 se narodil syn, manžel onemocněl a jelikož jsem brala mateřskou čekala jsem až ji ukončím a poté zažádala o příspěvek na péči a zavedení mé osoby jako osoby pečující (myslela jsem že nemohu pobírat oboje současně). Oficiálně jsem tedy pečující osobou od roku 2013,presla jsem na ni hned po mateřské. V současné době pobirame příspěvek na péči a manželův předčasný starobní důchod (cca 6000kc že zahraničí) a starobní důchod (cca 600kc),muj příjem 0,k tomu syn 9 let s dg. Vývojová dysfazie.na vše jsem sama,je to náročné, manžel již neschopen ničeho, plně odkázán na mě, ale k tomu nesmeřuji. Sleduji že spousta pečujících chodí do zaměstnání nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti. Bohužel na úřadě máme smůlu s lidmi, nikdy nám nikdo neporadil, nebyl nápomocen a vůbec nevím jak a co ale někteří pečující mi radili že na podporu je nárok. Ptám se, mohla bych se registrovat na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání přestože pečuji a tak pobírat podporu? Osobně si neumím představit že by mě někam posílali, pracovat prostě nemůžu, ani nikam nechodime, je to náročné a ani nevím zda by byla splněna podmínka jelikož jsem pečující již od 2013,ale i tak za mě stát odvádí soc i zdravotní a snad se to počítá jako zaměstnání? Budu vděčná za radu, informace mám od lidí jímž byly na úřadě napomoci a uvedli že jsou pečující a ani je nikam neposílali. Nikdy jsme systém nevyužívali ani nevíme zda máme na něco nárok, všude nám spíš dělali problémy a já už se nikam moc nedostanu, nemám sílu ani čas ale náklady na pomůcky i péči o takto terminalne nemocného jsou značné a mě by pomohla každá koruna. Omlouvám se za zdlouhavost a děkuji. Pavla

Pavla
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Pečujete o manžela, který pobírá 4. stupeň příspěvku na péči, oficiálně jste pečující osobou od roku 2013. Příjmy Vaší rodiny tvoří příspěvek na péči a manželův důchod. Manžel je zcela na Vaši péči odkázán, navíc se staráte o syna. Zvažujete, zda byste se mohla zaregistrovat na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti, i když reálnou kapacitu pracovat vzhledem k péči nemáte. Ptáte se také, zda se Vám péče započítává jako zaměstnání.

Dobrý den, paní Pavlo,

chci Vám vyjádřit své ocenění toho, jak zvládáte náročnou péči o manžela i péči o syna. Přijde mi zcela pochopitelné, že přemýšlíte o možnostech finanční podpory. Péče o osobu blízkou, která má přiznaný II. nebo vyšší stupeň příspěvku na péči, se pečující osobě započítává jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely. Zároveň tyto pečující osoby patří mezi tzv. státní pojištěnce — stát tedy za Vás odvádí zdravotní pojištění. V tomto smyslu je tedy péče o osobu blízkou považována za zaměstnání, kdy máte hrazené zdravotní pojištění, doba se Vám započítává pro důchodové účely a náleží Vám jako poskytovateli péče příspěvek na péči, který pobírá nemocný.

Ten, který pečuje, se může přihlásit na úřad práce, musí ovšem naplnit podmínky, které člověka opravňují být na úřadě evidován jako uchazeč o zaměstnání — dostavovat se na schůzky a mít alespoň nějakou časovou pracovní kapacitu. Informaci si můžete ověřit zavoláním na Call centrum úřadu práce.

Rozumím, že péče o dlouhodobě nemocného s sebou nese různé náklady. Můžete ověřit, zda by manžel měl nárok na některou z forem podpory, např. příspěvek na mobilitu, příspěvek na kompenzační pomůcku. Některé pomůcky — např. polohovací postel — může předepsat i lékař, potom máte pomůcku dlouhodobě zapůjčenou zdarma. Ohledně toho, na co vše mají pečující nárok a co může pomoci, se lze poradit např. na lince Pečuj doma věnované právě této problematice.

Pokud jste jako rodina v tíživé finanční situaci, můžete se poradit na sociálním odboru příslušného městského úřadu, jestli nemáte nárok např. na příspěvek na bydlení nebo jinou formu podpory.

Dlouholetá péče může být vyčerpávající. K odpočinku můžete využít sociálních služeb jako jsou terénní pečovatelské služby nebo odlehčovací pobyty (např. na 14 dní a poté návrat do domácího prostředí). Pokud by Vám chyběl prostor mluvit o tom, co zažíváte, můžete využít např. také výše zmíněnou linku.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz