Klient pobytové sociální služby zemřel. Jak se pak nakládá s příspěvkem na péči?
Dobrý den.pokud byl PNP vyplácen poskytovateli pobytové sociální služby a klient poté zemřel. Lze pomernou část PNP uvést do dědického řízení.v případě. Že ve smlouvě o poskytování sociální služby je uvedeno. Ze zánikem smlouvy je pomerna část .PNP není předmětem dědictví. Jakým způsobem tedy lze PNP vrátit?
Dobrý den, paní Malá,
moc se neorientuji ve Vaší otázce. Píšete, pokud by byl příspěvek na péči vyplácen poskytovateli pobytové sociální služby a klient, o jehož příspěvek jde, by zemřel, ptáte se, jakým způsobem lze poměrnou část příspěvku vrátit, když příspěvek na péči není předmětem dědictví a nelze ho tedy do dědického řízení uvést. Na druhou stranu uvádíte, že ve smlouvě o poskytování sociální služby je uvedeno, že se zánikem smlouvy lze poměrnou část příspěvku uvést do dědictví.
Nárok na příspěvek není předmětem dědictví a vyplácí se oprávněné osobě, fyzické (pečujícímu) nebo právnické (pobytovému sociálnímu zařízení). V zákoně o sociálních službách (konkrétně v § 16 odst. 2) se mj. uvádí, že „jestliže byl příspěvek přiznán před smrtí oprávněné osoby, vyplatí se splatné částky příspěvku, které nebyly vyplaceny do dne smrti oprávněné osoby, fyzické nebo právnické osobě…“
Pokud by klient zemřel v pobytovém sociálním zařízení, vyplatí se splatná částka příspěvku tomuto poskytovateli služeb. Příspěvek na péči se v měsíci úmrtí klienta nijak nekrátí a je tedy vyplacen ve výši za celý měsíc.
Zdravím Vás
Oldřich Hanibal