Zemřel nám nevlastní bratr, znám jen rok jeho narození. Kde zjistit, kdo po něm bude dědit?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 7. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den jak mám zjistit zemřel nevlastní bratr ale nevím datum nar. Jenom rok ze při mel majetek který maji zdědit rodina s bratry a sestryda se zjistit a gde?

Marie

Dobrý den,

jestli jsem dobře pochopila, zemřel Váš nevlastní bratr. Nicméně neznáte jeho datum narození, znáte jen rok. Jestli tomu dobře rozumím, kladete si otázku, zda máte právo na část dědictví. Zákonné dědice automaticky vyhledává a oslovuje notář, kterému bylo přiděleno zpracování dědického řízení. Dědické řízení může trvat několik měsíců, pokud je to krátce po úmrtí, může se stát, že notář ještě nezačal dědice oslovovat. Notář standardně oslovuje člověka, který zařizoval pohřeb a zjišťuje od něj informace o majetku a dědicích. Nicméně notář by měl informace od vypravitele pohřbu ověřit a také dohledat další relevantní. V praxi se stává, že někteří dědicové jsou chybou opomenuti, pokud se přihlásí, může být dědické řízení znovu otevřeno.

Zákon docela jasně upravuje tzv. třídy dědiců, podle kterých se dědí. Z nich vyplývá, že pokud neexistuje poslední vůle, ve které zemřelý rozdělil pozůstalost jinak, sourozenci zemřelého dědí až v případě, pokud nežijí nebo nemohou dědit děti zemřelého, jeho manžel/ka (i registrovaný partner), ani rodiče zemřelého. U nevlastních sourozenců je situace ještě složitější a záleží na výkladu zákona a příbuznosti k zemřelému.

Nejbližší dědici nevlastního bratra budou vědět, u kterého notáře dědické řízení probíhalo, s ním se lze spojit a doptat se na Vaše otázky. Jiná cesta vede přes matriku v místě narození bratra, tam byste měli najít jeho datum narození. S ním se pak lze dotázat místně příslušného soudu, v místě úmrtí nevlastního bratra, kde Vám mohou sdělit jméno notáře, který měl dědické řízení na starosti. V první řadě je dobré vědět, jestli je nějaká pravděpodobnost, že sourozenci vůbec dědit budou. Pokud žije a bude dědit někdo z vyšší třídy dědiců (děti, manželka — i v případě registrovaného partnerství, rodiče), je nízká pravděpodobnost, že by sourozenci dědili.
Nicméně nejsem právník, takže můj názor je laický. Pokud byste se chtěla poradit s právníkem, můžete se obrátit na občanskou poradnu.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz