Máma má karcinom v břišní dutině, ascites, je apatická. Může se vyléčit, viz CT? Jak dál?
Dobrý deň, už som Vám 2 krát písala ohľadom maminy / Mama 73 rokov/ má v januári 2019 zistený HG serozny CA origo ovárium alebo primárny peritoneálny, podľa CT z januára 2019 rozsiahla karcinomatóza v brušnej dutine,ascites a patologická LAP pri tr.coeliacus.
Prosím o vysvetlenie Záveru z CT z 28.5.2020:
Karcinomatoza seróznych blán a coeliakálna LAP – v porovnaní s predchádzajúcim CT vyš. v ďalšej postupnej regresii.
Stac. obraz MTS skeletu praecip. v MP – os. sacrum a ľavá os. iliacum.
Mierna progresia sledovaných pľúcnych zmien – bilat. prevažne subpleurálne „free in bud patem“ v proximite drobných subsegment. bronchov – v.s. endobronchiálne pri bronchiolitíde. /ostatný nález stacion./
Je možné u nej vyliečenie pri takomto priebehu ochorenia? Bude stále potrebovať neiustálu pomoc? Mama je aj v rukách psychiatra lebo je veľmi apatická, depresívna ...nám sa zdá že jej lieky nepomáhajú...psychiater ich však nechce zmeniť. Je veľmi egoistická a stále sa chce zaoberať len chorobou, neustále sa sleduje .. My ostaní sme z nej veľmi vyčerpaní, veľmi nám to odoberá energiu, napriek tomu si stále vyžaduje svoju pozornosť. ako ďalej?
Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocnění, je depresivní, apatická, hodně potřebuje vaši podporu a péči. Ptáte se nás jednak na nález z CT a jednak na to, co dělat dál a co se vlastně může dít.
Vážená Nino,
popis CT používá některé zkratky, které neznám. Nejsem radiolog a tedy je přeložit neumím. Zároveň popisuje mírný ústup onemocnění v dutině břišní a naopak zhoršení nálezu na plicích. Na vaši otázku, zda v tomto stádiu je možné vyléčení, bych se tedy spíše domnívala, že to bohužel není reálné. Ale zase, nejsem onkolog. Pravděpodobně jí může protinádorová léčba život prodloužit, ale také ji zároveň zatížit řadou nežádoucích účinků. Je na domluvě s ošetřujícím onkologem rozvážit, zda a za jakých okolností je vhodné v léčbě pokračovat. Co léčba nabídne? Prodlouží život mamince? O kolik — týdny, měsíce, roky? Čím ji může zatížit nebo ohrozit? Co by se dělo, kdyby léčbu nedostávala? Jak by se změnil průběh nemoci? To jsou některé z dotazů, které může maminka s vaší pomocí s onkologem projít.
Nevím, kde se maminka léčí, ale řada větších nemocnic již dnes nabízí sledování v paliativní ambulanci. Tým profesionálů dovede zmapovat potřeby jak nemocného, tak širší rodiny a nabídnout řadu dalších možností, které mohou pomoci jak prakticky s péčí, tak s vyrovnáváním se s vlastní nemocí a tím, co přináší. Pokud nemáte takovou možnost, pak rozhodně doporučuji obrátit se na dostupný lůžkový nebo domácí hospic, ve kterém pracují stejné týmy profesionálů.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová