Zemřel mi prastrýc, pečovala jsem o něj, zařídila pohřeb. Zohlední to notář, když není závěť?
Dobrý den,
mám otázku ohledně dědictví. Nedávno mi zemřel pra-strýc (bratr mého již také zesnulého dědečka), byl rozvedený a jeho syn spáchal sebevraždu.
Logicky mi vychází, že dědit by měla moje matka, její bratr(můj strýc) a jejich bratranec (syn pra-strýcova zesnulého bratra). Já jsem se o něj starala, bydlel u mě v domě, byla jsem jeho kontaktní osoba, když byl v LDN, měla jsem plnou moc nakládat s jeho účty v bance, ale bohužel jsem nestihli sepsat poslední vůli, nikdo jiný z rodiny s ním nekomunikoval. Také jsem zařizovala pohřeb. Zohledňuje toto všechno notář? Nebo se dědí podle toho, kdo je ,,první v řadě,,?
Děkuji Vám za odpověď,
AČ
Dobrý den,
pokud Váš prastrýc nesepsal závěť, nastupuje zákonná dědická posloupnost, tedy dědění dle dědických tříd. V dotazu uvádíte, že s Vámi prastrýc bydlel v domě. Teoreticky byste mohla být dědicem Vy jako tzv. spolužijící osoba. Takovou osobou zákon rozumí osobu, s níž žil zůstavitel nejméně po dobu jednoho roku před smrtí ve společné domácnosti. Pokud s Vámi prastrýc žil po určitou dobu, závěr života ale strávil v LDN nebo v jiném podobném zařízení, podmínka pro dědění z Vaší strany nebude splněna. Pak by, jak správně uvádíte, dle zákonné dědické posloupnosti dědily děti sourozenců prastrýce, tedy Vaše matka, Váš strýc a jejich bratranec.
Ke skutečnosti, že jste pro prastrýce byla kontaktní osobou nebo že jste byla jedinou osobou, která o prastrýce pečovala, soud jako k důvodu pro změnu dědické posloupnosti nepřihlíží. Nicméně, náklady na pohřeb mají dle zákona hradit dědici. Můžete proto požádat, aby Vám byly tyto náklady uhrazeny. O náhradu nákladů se můžete přihlásit v rámci dědického řízení.
S pozdravem
Barbora Vráblová