Děda zemřel, matka hradila pohřeb, po strýci zbyl synovec, je tu babička a vnučky. Jak bude vypadat dědické řízení?
Dobrý den,
zemřel nám děda a hodně se nám honí hlavou otázka, jak bude vypadat dědické řízení... Za normálního režimu by nám dědictví a majetek byl jedno, ale vzhledem k problémovému bratranci máme strach o tom, aby situace nedopadla špatně.
Babička a děda měli dům ve společném vlastnictví napůl, děda měl dále auto kde je na babičku pouze povinné ručení a společný účet s babičkou, který byl brán jako společný (2 karty, údajně i 2 jména dle babičky). Jejich potomky jsou můj strýc a moje matka, strýc je 18 po smrti. Moje matka má mne a mou sestru, za svůj život můj strýc zanechal 1 syna (mého bratrance). Nemohu najít nikde přímou odpověď, ale zde je moje první otázka - můj bratranec jakož to syn zesnulého potomka mého dědy ohledně jehož majetku bude probíhat dědické řízení má pravděpodobně dědické právo stejné, jako moje matka, jakož to dcera zesnulého? Myslím to tak, že část dědictví, která by připadla jeho otci tak automaticky bude odkázána mému bratranci? Můj bratranec za poslední 2 roky nebyl schopný jet k babičce a dědovi jim pomoct s péčí o domácnost, ani nevzal babičku na nákup za dobu dědova pobytu v nemocnici kdy 3 měsíce bojoval a nakonec se po operaci nebudil z umělého spánku a až po dvou týdnech v umělém spánku mu selhali orgány.
Místo toho jsme já, sestra a můj přítel jakoukouliv práci a nákupy obstarávali za ty poslední dva roky samy s občasnou pomocí naší matky. Celou dobu byl děda nemocný a můj bratranec jako vnuk totálně selhal, kdy dal přednost kamarádům, pití a drogám. Děda ho zavrhnul, když si uvědomil, že v podstatě cizí kluk (můj přítel) mu pomáhal za ty dva roky daleko více, než jeho vlastní vnuk za celý život. Babička ho také zavrhla, ale pár týdnů před dědovou smrtí se babičce ozval spolu s jeho matkou která k nám není nijak pokrevně příbuzná a pravděpodobně z vidiny zisku se najednou začal zajímat, i když celou dobu děda bojoval s vážnou nemocí a potřeboval pomoct s prací na domě. Dokonce babičce před operací po které zesnul říkal, aby prodala dům, koupila si byt a peníze z domu věnovala mě, sestře a mojí matce (to nám prozradila sama babička). A babička bohužel dělá, jakoby se nikdy nic nestalo přitom to, že nepřijel pomoct a ani na návštěvu je jeden z těch drobnějších problémů s ním. My se tak bojíme, aby nebyl problém s babičky majetkem skrz jeho hloupost a my nemuseli potom jako vnoučata babičku živit a "zachraňovat"... Dále by mě zajímalo, jestli i já a moje sestra jakož to vnučky budeme zúčastněny dědického řízení?
Jednoduše se bojíme, aby babičku neoškubal a nezůstalo všechno vyset na nás. Ještě by se mohla hodit informace, že moje matka (dcera zesnulého) financovala pohřeb.
Děkuji za odpověď a hezký den.
Dobrý den,
veškerý majetek, který Vaše babička a Váš děda nabyli v době trvání jejich manželství, byl součástí jejich společného jmění. Před tím, než bude řešeno dědictví, bude třeba vypořádat toto společné jmění. Polovina veškerého majetku, který byl ve společném jmění, zůstane babičce, druhá polovina, která by byla dědy, se bude dělit mezi dědice.
Pokud děda nesepsal závěť, budou ze zákona dědit babička, Vaše matka a bratranec. Každý z nich by z dědictví měl dostat jednu třetinu. Způsob rozdělení dědictví mezi dědice může být i jiný, pokud se na tom dědici domluví. Mohou se rovněž domluvit, kdo jakou část pozůstalosti dostane. Vy a sestra jako vnučky dědit nebudete, neboť před vámi dědí Vaše matka. Bratranec dědí proto, že před ním nedědí strýc.
Náklady na pohřeb mají společně uhradit všichni dědicové. Doporučuji, aby matka při jednání u notáře uvedla, že náklady na pohřeb zaplatila sama, donesla notáři doklady k výši zaplacené částky. Notář by měl tuto částku při vypořádání dědictví rozdělit mezi dědice, tj. zohlednit náklady pohřbu při stanovení výše dědického podílu.
S pozdravem
Barbora Vráblová