Lze zpochybnit výsledek dědického řízení, kdy jedno z dětí nabylo nemovitosti za života rodičů a druhé po jejich úmrtí peníze?
Dobrý den,
chci se zeptat, zda existuje a eventuálně jak dlouhá je doba, po kterou se dá nějakým způsobem napadnout výseldek dědického řízení a tomu předcházejících kroků, které proběhly ještě za života. Jde mi o případ, kdy tehdy stále žijící rodiče přepsali veškerý svůj nemovitý majetek pouze na jednoho ze dvou sourozenců a v dědickém řízení po jejich smrti nabyl druhý sourozenec přibližně polovinu peněz rodičů, nemovitosti měl tedy již nějakou dobu ve vlastnictví první sourozenec. Je tomu již asi 7 let, přičemž dokud rodiče nezemřeli, druhý sourozenec nevěděl o skutečnosti, že movitý majetek se již nachází v držení prvního ze sourozenců. Existuje po takové době ještě nějaká možnost, kdy by se s tím dalo něco, cokoli, dělat?
Předem děkuji za odpověď.
Lida K.
Dobrý den,
pro tyto případy se uplatní obecná promlčecí lhůta 3 roky, která běží od okamžiku právní moci rozhodnutí vydaného v dědickém řízení. Pokud v této lhůtě druhý sourozenec neuplatní nárok na dědictví, pak se jeho právo promlčí. Pokud by první sourozenec v řízení u soudu uplatnil námitku promlčení, nebude mít druhý sourozenec ve sporu úspěch.
Pro úplnost si dovoluji uvést, že rodiče mají právo za svého života převést majetek pouze na jedno ze svých dětí. V dědickém řízení pak má pouze dojít k započtení majetku, který jeden ze sourozenců od rodičů dostal za života, na jeho dědický podíl. Jinými slovy, to, že rodiče převedli nemovitosti pouze na jednoho ze sourozenců, ještě nezakládá právo druhého sourozence domáhat se tohoto majetku.
Pokud byste přesto zvažovala, zda ve Vaší situaci podniknout nějaké právní kroky, doporučuji vše konzultovat s advokátem. Ten bude schopen Vám s podrobnější znalostí Vaší situace poradit, zda existuje šance na úspěch ve sporu s prvním sourozencem, nebo zda již skutečně nelze situaci zpětně řešit.
S pozdravem
Barbora Vráblová