Může se zadlužený otec vzdát dědictví ve prospěch dcery a jak je to se zůstatkem na účtu?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zdali se může zadlužený otec vzdát svého dědictví ve prospěch dcery? Jedná se o být a 1/3 domku. Dcera má vše na sebe prepsane. A ještě jeden menší dotaz,pokud zůstalo na účtu po zemřelém tatínkovi něco peněz, hradí se z toho pohřeb (který již proběhl) a nájem za být, v kterém tatínek pozůstalé bydlel? Děkuji za odpověd Tesařová Jitka.
Dobrý den,
v souvislosti se vzdáním se dědictví ve prospěch dcery je třeba upozornit, že takové jednání může být za určitých okolností posouzeno jako jednání zkracující uspokojení pohledávky věřitele. Jinými slovy, věřitel by mohl namítat neúčinnost jednání otce, protože by svým vzdáním se dědictví otec nenabyl majetek, ze kterého by mohl zaplatit dluh, který vůči věřiteli má.
Peníze na účtu jsou součástí pozůstalosti. Do skončení řízení, příp. do okamžiku, kdy soud povolí s částí pozůstalosti nakládat již v průběhu dědického řízení, nesmí dědici s penězi na účtu disponovat. Banka by ani neměla dědicům umožnit peníze z účtu vybrat nebo z účtu cokoliv platit. V praxi tedy náklady na pohřeb hradí ze svých peněz vypravitel pohřbu s tím, že náklady se vypořádají v průběhu dědického řízení. Nájemné má být hrazeno z peněz nájemce, na kterého po smrti otce nájem přešel, tj. buď osoba, která žila s otcem ve společné domácnosti nebo dědic jakožto nový nájemce.
S pozdravem
Barbora Vráblová