Zemřela mi babička, o bratrovi nevěděla, má v rodném listě mého otce, i když jím není. Je možné zrušit otcovství?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

obracím se na Vás pro radu, zda má moje situace řešení.
Na konci minulého roku mi zemřela babička, nikdo jiný z její strany už nežije a při šetření se ukázalo, že můj bratr má v RL zapsaného mého otce. Teď se pokusím popsat vše. Bratr se narodil v ochranné lhůtě po rozvodu, letos mu bude 29 let. Měl svého otce, který už bohužel také nežije. Můj otec trval na tom, že bratr jeho není, jeho otec vždy přiznával, že jeho je. Tenkrát tak běžné testy DNA nebyly a když jim byli nabídnuté, ani jeden z rodičů na ně neměl peníze. Později vím, že to řešili opět u soudu, prý jinou cestou a já už v té době s nimi nebydlela, takže šlo nějak mimo mě, jak to vlastně dopadlo. Dozvěděla jsem se, že to nedořešili, protože bratrův biologický otec zemřel. A můj otec měl k celé věci trošku zvláštní přístup, prý mu to bylo jedno. Mamka už prý nevěděla jak to má sama řešit. Můj otec na bratra nikdy neplatil výživné, všude matka uváděla běžně jméno jeho biologického otce. Tam kde to šlo. Popřípadě prý nějakým čestným prohlášením. Můj bratr vyrůstal se svým otcem a s mojí matkou. S mým otcem se viděli asi dvakrát, a to když přišel řešit záležitosti s mamkou ohledně mě. Ani jeden druhého nikdy nekontaktovali a ani se jinak nezajímali. Babičku bratr neznal vůbec, nikdy se o ni nezajímal. Babička tuhle skutečnost nikdy nevěděla. Pro ni a pro dědečka jsem byla jejich jediné vnouče. Bratr vždy to bral tak, že je to moje rodina. Ovšem teď zatím netuším, jak se zachová v případě dědictví. Proto chci mít zjištěno předem, jestli mám nějakou šanci se "bránit" v případě, že o dědictví bude stát. Vím, že např testy DNA by potvrdily, že nemáme stejného otce. Ale netuším, jestli by mi to v tomto případě mohlo pomoci. Připadám si zlá, ale věřte, že vztahy s bratrem už sourozenecké opravdu nemáme. Věkový rozdíl je mezi námi 11 let. Narozdíl ode mě, on vždy věděl v jaké fázi je ten spor o otcovství a koho má uvedeného v rodném listě. Vždy mu tedy bylo známo, že jednou může dědit. Ovšem babička toto nevěděla, a já se to dozvěděla vše nějak pozdě. Tak stejně se nezajímal ani když zemřel můj otec. Od mamky věděl, že jezdím za babičkou, snažím se co nejčastěji a že zůstala sama. Nikdy nepodnikl nic, nikdy se ani nesnažil babičku kontaktovat. Všichni mi teď říkají, že to tak prostě je, že to byla vůle rodičů, že to takto nechali. Asi bych tohle nějak neřešila v případě dědictví po otci. Ale tohle přeci vůle babičky nebyla. Ona věděla, že mám nevlastního bratra, který má svého otce. Toť vše.
Prosím poradíte mi? Bylo by možné tohle řešit? Bylo by popřípadě možné nějak zrušit otcovství mého otce k bratrovi? Vím, že si to asi představuji moc jednoduše.

Předem moc děkuji za radu.

Anna

Dobrý den,

návrh na popření otcovství ve vztahu k Vašemu nevlastnímu bratrovi mohl za svého života podat jak Váš otec, tak matka bratra. Pokud otcovství popřeno nebylo, domnívám se, že není nic, co byste s tím mohla nyní udělat. Pokud bratr bude chtít, má možnost vzdát se v dědickém řízení svého dědického podílu ve Váš prospěch. Tím by dal najevo, že si na podíl z pozůstalosti po babičce nečiní nárok, když se s ní za jejího života nestýkal. Ze zákona nicméně nárok na dědický podíl jako potomek po otci má.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz