Sestra má sarkom v břiše, roste i přes léčbu, trpí otoky, nechutenstvím, krvácí. Co by pomohlo?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 12. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, sestra 58 let, v květnu operace dutiny břišní velký nádor sarkom retroperitonea, na kontrol. CT další nádor, který už nešel operovat, chemo nezabrala, v Motole řekli, že nemají léčbu, kontaktovali jsme i Brno a Protonové centrum, ale stejný názor. Sarkom je agresivní a roste, sestra má velké břicho a oteklé nohy, nemá chuť k jídlu, taky teď měla zánět v ledvině, dostala hodně kapaček. Také CT ukázalo nějaké břišní krvácení. Prosím nepomohla by biologická léčba, nebo léky, které se testují,nebo bychom jí tím spíše ublížily? Nebo už není šance ani na prodloužení života. Zkouší čínskou medicínu, ale to jsou podle nás jen doplňky stravy, děkuju za odpověď.

ZdenkaMlada

Vaše sestra má agresivní sarkom retroperitonea, který se dál šíří, i když podstoupila operaci a následnou chemoterapii. Onkologové pro ni nemají žádnou léčbu, která by mohla růst sarkomu zastavit. Objevují se různé komplikace a potíže, které Vaši sestru vysilují. Ptáte se, zda skutečně neexistuje žádná šance na léčbu a prodloužení života.

Dobrý den, Zdenko,

bohužel pro Vás nemám dobrou zprávu. Pokud sarkom roste i po chemoterapii a onkologové na různých pracovištích nemají k dispozici účinnou léčbu, není možno dál nemoc ovlivnit. Biologická i experimentální léčba spadá do kompetence onkologů, a tak pokud by byla k dispozici, jistě by ji nabídli. Máte pravdu, že jedním z kritérií, zda podat nemocnému onkologickou léčbu, ať je to chemoterapie, biologická léčba či léky, které se zatím testují, je aktuální stav nemocného. Léčba v žádném případě nesmí nemocnému ublížit a zkrátit život více než onemocnění samotné a často musíme v onkologické léčbě volit menší zlo. Ale stává se i to, že pro určitý typ nádoru rezervní léčba, která by se mohla podat po selhání první linie, skutečně neexistuje. Některé typy nádorových buněk nedokážeme zneškodnit.

V tuto chvíli je zapotřebí zaměřit se na tišení potíží, které sarkom způsobuje a ulevit od trápení, aby mohla Vaše sestra využít každý den tak, jak si přeje. Čínská medicína může určitě k úlevě a ke zlepšení komfortu pomoct. Určitě je už nyní vhodná chvíle, kdy by bylo dobré kontaktovat pracoviště paliativní a podpůrné péče, které máte v dosahu. Paliativní tým může Vaší sestře pomoct tišit potíže, které jí nemoc přináší a zajistit jí co nejkvalitnější čas do konce života. Zároveň může pomoct a poskytnout podporu i rodině a blízkým, kteří se o Vaši sestru starají.

Moc mě mrzí, že pro Vás nemám lepší informace. Přeji Vám i Vaší sestře mnoho sil a co nejlepší pomoc tak, jak si bude Vaše sestra přát a potřebovat.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz