Bratr se ženou mě a sestru přiměli darovat jim dědictví, řízení je uzavřené. Má smysl obrátit se na advokáta?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Před mnoha lety jsme se setrou darovali každá svůj pozůstalostní podíl po zesnulém vlastním otci na žádost vlastní matky matce a jejímu novému příteli (nevlastní otec), neboť tento si podmiňoval soužití (manželství) právě majetkovým podílem na domě, tak jsme matce vyšli vstříc. Ze vztahu matky a nevlastního otce se narodil bratr, který se později oženil a s partnerkou mají dceru. Bratr nikdy nepracoval a jeho manželka také ne a trpí duševní poruchou (vysvětlení vyplyne níže), celé 3 roky co ji známe nám tvrdí že má rakovinu s metastázemi po celém těle, které jí údajně praskají, rakovinu kostí, krve a že umírá (bylo toho víc, ale to by bylo na více stránek) , jinými slovy nás se sestrou dotlačili psychicky tímto k tomu že jsme svoje dědické podíly bez jakého-koliv vyrovnání přepsali na nevlastního otce . Vedly nás k tomu důvody, že jsme uvěřili jejim (bratra a jeho údajně smrtelně nemocné ženy)manipulativním lžím , dalším důvodem byla jejich dcera, aby měla kde bydlet, tak jsme se slitovali (m.j. v pozůstalostním řízení jde cca. o 1.000.000,-Kč, takže nic závratného pro upřesnění a nejde o peníze, ale princip) . Na bratra to přepsat nešlo, exekutor by mu dědictví pravděpodobně zabavil , tak se to napsalo na nevlastního otce. Dědictví je uzavřené, ale když jsme zjistili jakým lživým a manipulativním způsobem nás k tomuto činu bratr s jeho "smrtelně nemocnou" rádkyní manželkou donutili, uvažujeme zda je možné obnovit dědické řízení , zvrátit rozhodnutí a s jakou nadějí vůbec, protože je tu jen svědectví mé a sestry, maximálně svědectví v obci k osobě bratra a jeho ženy. Jde o sociální rodinu způsobem života , bratr je alkoholik a jeho žena požívá drogy, ale to jen na okraj k vykreslení jejich osobností . Toto jsme zjistili až po dědickém řízení. Kde bydlet mají, bydlí tam dosud a jde o jinou než předmětnou nemovitost. Děkuji moc předem za orientační radu, je mě jasné že bych se musel ve věci obrátit na právního zástupce , jen zda to má smysl. ŠKopek F

Dobrý den,

bohužel se obávám, že nejsem schopná poradit konkrétní řešení Vaší situace. Nerozumím totiž přesně skutkovým okolnostem. Mohu říci pouze to, že obecně prvoinstanční rozhodnutí v řízení o pozůstalosti lze napadnout opravnými prostředky. Je však třeba zvážit, zda existují zákonem předvídané důvody pro podání opravných prostředků a zda již neuplynula lhůta k jejich podání. Nejsem si rovněž jistá, jakým způsobem došlo k převodu podílu na nemovitosti. Pokud byl převod realizován na základě darovací smlouvy, lze obecně uvažovat o odvolání daru pro nevděk.

Doporučuji proto obrátit se s dotazem na advokáta. S podrobnější znalostí Vašeho případu bude jistě schopen poradit konkrétní možnosti řešení.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz