Mám rakovinu plic a jsem v paliativní péči. Mám strach z dušení a krvácení. Jak vypadá umírání na tuto nemoc?
Dobrý den, je mi 48 let mám rakovinu plic a bohužel už jen paliativní péči. Zatím jsem ještě v dobrém stavu, ale mám hrozný strach z umírání hlavně z postupného dušení nebo při hemofýze utopení ve vlastní krvi.
Prosím můžete mi napsat jak vypadá bez příkras umírání právě na rakovinu plic? Hrozně mě to děsí, ale chci vědět na čem jsem. Děkuji za odpověď. Urbánková
Máte pokročilou rakovinu plic a velké obavy z toho, jak může vypadat umírání na tuto nemoc.
Vážená paní Urbanová,
píšete o dušnosti a utopení ve vlastní krvi. Vaše obavy jsou pochopitelné a já velmi obdivuji vaši odvahu se jim podívat zpříma do očí. Snad vás mohu trochu uklidnit tím, že z naší zkušenosti i z literatury riziko krvácení, resp. vykrvácení v tom katastrofickém slova smyslu, je velmi vzácné. Můžete sice občas z nádoru krvácet, vykašlávat krev, ale i když se množství zdá velké a čerstvá krev může děsit, málokdy je krvácení natolik silné, aby zaplavilo plicní sklípky a vedlo k udušení. Pacient, který by takto krvácel má být uložen, dolů krvácející stranou (tam, kde je nádor) tak, aby nepostižená plíce byla volná k dýchání. Ale jde skutečně o velmi vzácnou komplikaci. Úmrtí na vykrvácení je rychlé, ztráta vědomí v důsledku poruchy prokrvení mozku je v tomto smyslu milosrdná. Pokud se nedaří krvácení zvládat a nemocný je ve velkém stresu, je plně namístě využít paliativní sedaci — popis je níže.
Dušnost se vyskytuje častěji, pokud se zhoršuje, tak obvykle pozvolna, nemocný se může trochu přizpůsobit a my lékaři máme silné léky, které dušnost dokáží mírnit. Dušnost u těchto pacientů se léčí opiáty (morphin, fentanyl apod.), které lze podávat ve formě tablet, kapek, náplastí, čípků, nosních sprejů. Často kombinujeme preparát s dlouhým poločasem, který pokryje většinu dušnosti během den a přidáváme jako záchrannou medikaci rychle působící formu (sprej, tabletka…). Pokud se stane, že dušnost se dostane do tak těžké formy, že ji nelze opiáty již zvládnout, je možné nemocnému podat infuzně či injekčně léky, po kterých bude klidně spát a dušnost nebude vnímat. Mluvíme o paliativní sedaci, která má svá přesná pravidla, jak postupovat tak, aby došlo k úlevě od symptomů. Kromě toho některým nemocným pomůže koncentrátor kyslíku, jiným zase vypuštění tekutiny z pohrudniční dutiny, pokud došlo k jejímu nahromadění, změna polohy a tak dále.
Obvykle umírání na nádorové nemoci vypadá následovně: nemocný postupné slábne, uléhá, většinu času prospí, méně jí a v tomto stavu, kdy pro celkovou slabost vlastně většinu času klidně proklimbá či prospí, zemře. Dramatická úmrtí obvykle u těchto nemocných nevídáme.
Velmi bych vám doporučila obrátit se na místní hospic — ať již lůžkový nebo mobilní, případně kontaktovat nemocniční paliativní tým. Ti všichni vám mohou být dobrou oporou a pomoci vám jak s léčbou příznaků tak s dalšími obtížemi, kterým můžete čelit.
S úctou
MUDr. Irena Závadová