Maminka má navrženou paliativní chemoterapii, jak to funguje? Kam se obrátit pro domácí péči?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobry den u moji maminky byla zjištěna rakovina vajecniku Ovarial Karzinom ve IV. stadiu s metastazami ve strevech, podbrisku a jinych organech s vypouklym briskem a s ascitem tedy hromadenim tekutin v brise zpusobenym nadorem.Operativne ani cestou chemoterapie zrejmne cesta nevede.Navrhujete paliativni chemoterapii pomoci napr. infuzniho roztoku Zystostatik- kombinace Carboplatinu Accord s Paclitaxelem ke zpomeleni prubehu nemoci?A jakou navrhujete domaci peci respektive na koho se mame na zdravotni pojistovne obratit nebo jake formulare jsou nutne ci snad posudkovy lekar?Diky a hezky pozdrav z Usti nad Labem

Karel

Dobrý den,

vaše maminka má pokročilý nádor vaječníků se vzdálenými metastázami a vy se ptáte, jaké jsou možnosti léčby a také jaké jsou možnosti domácí péče.

Z informací, které uvádíte, je jasné, že onemocnění je natolik pokročilé, že úplné vyléčení již není možné. Paliativní chemoterapie má skutečně za cíl zpomalit průběh onemocnění. To, jaký efekt tato léčba bude mít, záleží zejména na buněčném typu nádoru, a také na věku a přidružených chorobách nemocné. Některé typy národů vaječníku jsou na chemoterapii velmi citlivé a její podání může objem nádoru i metastáz zmenšit a zmírnit i tvorbu ascitu. Jiné typy jsou naopak k účinkům chemoterapie rezistentní, a pak je třeba dobře zvážit, zda léčba nemůže více ublížit než pomoci.

Co se týče možností domácí zdravotní péče, volba služby vždy záleží na konkrétních potřebách nemocného. V případě, že je stav nemocného celkem stabilizovaný a symptomy onemocnění pod kontrolou díky dobře nastavené léčbě, může dostačovat pravidelná kontrola zdravotní sestrou z agentury domácí zdravotní péče. Tuto péči indikuje praktický lékař a je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. V případě propouštění nemocné z nemocnice může tuto službu indikovat také ošetřující lékař v nemocnici.

Pokud onemocnění dále postupuje, přináší stále nové obtíže a nemocný ztrácí soběstačnost, a zároveň jsou jeho blízcí připraveni se o něj postarat doma, je dobrým řešením péče domácího hospice. Tyto organizace zajišťují 24hodinovou dostupnost lékaře a sestry a jsou tak schopny pomoct rodině řešit situace, které se mohou v závěru života objevovat tak, aby nebylo nutné převážet nemocného do nemocnice. Tato služba je částečně hrazena ze zdravotního pojištění, spoluúčast nebývá vysoká.

O péči mobilního hospice můžete požádat příslušné organizace přímo podle informací na webu, nebo vám může pomoci praktický lékař nebo také sociální pracovník v nemocnici.

Přeju vám hodně síly v této nelehké situaci a zdravím do Ústí

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz