Vypravili jsme s partnerkou pohřby jejím rodičům. Její bratr s tím prý nemá nic společného. Jak postupovat?
Dobrý den partnerce zemřela maminka ,ani otec ani bratr neměli na pohřeb tak jsme pohřeb vypravili a zaplatili my .týden na to zemřel otec a situace se opakovala tet když opadly emoce mi bratr partnerky řekl že stim nic společného nemá.rodice žádný velký majetek neměli dům darovali tomu synovi s tam také bydleli nějaké malé podíly na polnostech.hotovost 5+5,tisíc možná nějaké pojistky smlouvy vzal syn ,otec starou stolařskou dílnu matka nedoplscenou půjčku.prosim o radu jak postupovat. Podotýkám že nám nejde o peníze.dekuji
Dobrý den,
veškeré majetkové záležitosti budou projednány v rámci dědického řízení. Pokud po rodičích nezbyl žádný majetek nebo zbyl majetek pouze nepatrné hodnoty, dědické řízení bude uzavřeno s tím, že majetek na základě rozhodnutí soudu nabude vypravitel pohřbu.
Pokud bude pozůstalost projednána standardním způsobem, budou se existující majetek a existující dluhy rozdělovat mezi syna a dceru jako dědice první dědické třídy. Dle zákona jsou děti zůstavitele nepominutelnými dědici a z pozůstalosti jim náleží povinný díl. Na povinný díl se každému z nepominutelných dědiců započte vše, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí. To znamená, že na povinný díl syna se započte např. majetek, který nabyl od rodičů darováním v posledních třech letech jejich života. Tímto způsobem má být vyrovnán rozdíl v tom, co jednotliví dědici z pozůstalosti získají. V rámci dědického řízení by měly být vypořádány také nároky jednotlivých dědiců vyplývající z úhrady pohřbu.
Odpovědi na všechny Vaše dotazy týkající se způsobu rozdělení majetku Vám zodpoví notář pověřený projednáním pozůstalosti. Doporučuji tedy obrátit na něj a na vše se ho zeptat.
S pozdravem
Barbora Vráblová