V dubnu 2018 mi zemřel otec, v závěti vydědil mě - jediné dítě a oba vnuky. Lze závěť napadnout?
V dubnu 2018 mi umřel otec,jsem jeho jediné dítě,dnes už dávno dospělá dcera.Bylo s ním hodně těžké pořízení,byl to manipulátor,lhář,atd.,takže jsme se vídali jen velmi omezeně a v závěti sepsané noátřem mě vydědil.I své 2 jediné vnuky,moje syny,kteří jsou také dospělí. Nic špatného jsme mu nikdo neudělali,jen jsme holt neskákali jak on pískal a nechtěli poslouchat co kdy a kdo má dělat.Byl to takový ředitel zeměkoule,měl problémy sesvým chováním i na úřadech - např.Přestupková komise,apod.,proto že mě nejednou fyz.napadl.
Je možné tuto závět nějak napadnout a rozporovat? A jaká je úspěšnost či naděje,že bychom se mohli dostat k peněům na vkl.knžce? Našli jsme totiž vkladní knížku s 300tis. Kč, v závěti určil jednoho vzdáleného příbuzného,ale nevím, zda si tento ty peníze vyzvedl a zda o tom vůbec ví. Knížka je na jméno mého otce a na jméno toho příbuzného také. Nakonec i stímto příbuzným neměl dobré vztahy,nevídali se.
Dobrý den,
ano, vydědění je možné napadnout. O Vašem přesvědčení, že vydědění je neplatné, je třeba informovat notáře. Ten udělá to, že buď Vás nebo osobu, která má dědit místo Vás, odkáže k podání žaloby.
Vás k podání žaloby odkáže v případě, že otec uvedl důvod, proč Vás vydědil. Vy se pak budete žalobou domáhat zneplatnění vydědění s tím, že budete tvrdit, že důvody pro vydědění nebyly splněny. Pokud otec důvod vydědění neuvedl, odkáže se k podání žaloby osoba, která má dědit místo Vás. Bude to pak tato osoba, na které bude, aby prokázala, že vydědění je platné, protože naopak zákonné důvody vydědění byly splněny.
S ohledem na to, že se v případě nutnosti podání žaloby může jednat o poměrně složitou věc, doporučuji obrátit se na advokáta a další postup konzultovat s ním.
S pozdravem
Barbora Vráblová