Tatínek má karcinom plic a další nemoci, začíná být apatický, léčba není. Jak mu mohu pomoci?
Dobrý den, tatínkovi diagnostikovali malobuněčný karcinom plic, bez možnosti další léčby, má spoustu dalších onemocnění a onkolog to ani nedoporučil, abychom ho nechali důstojně dožít.Jak poznám, že se nemoc zhoršuje, už teď začína být apatický a přestal luštit křížovky a dostavil se průjem. Strašně špatně to snáším a chtěla bych mu nejvíce ulevit a pomoct. Děkuji mockrát za odpověď Johnová
Váš tatínek má nádorové onemocnění, léčba není možná a Vy se ptáte, jak se onemocnění bude dále vyvíjet a jak tatínkovi nejlépe pomoci.
Dobrý den, paní Johnová,
podle toho, co píšete, je pravděpodobné, že by onkologická léčba, která je sama o sobě velmi náročná a agresivní, tatínkovi spíše ublížila než pomohla. Zároveň je třeba říci, že i když se nebude léčit, když nebudeme léčbou usilovat o zpomalení postupu nemoci, neznamená to, že pro Vašeho tatínka nelze nic udělat. Času nemusí být mnoho. Obvyklá doba přežití závisí na pokročilosti onemocnění, přidružených chorobách a celkovém stavu nemocného a pohybuje se u tohoto onemocnění v řádu měsíců, někdy i týdnů. V průběhu nemoci se mohou objevovat různé obtíže jako je bolest, dušnost, nevolnosti či stavy neklidu, ale základním průvodním jevem toho, že onemocnění postupuje, je úbytek sil a ztráta soběstačnosti. Je třeba zdůraznit, že většinu tělesných obtíží umíme v současné době tišit léky a dalšími způsoby tak, aby nezpůsobovaly velké utrpení. U nádorů plic často panují velké obavy z dušení až udušení. I když se dechové obtíže u těchto nádorů objevují častěji, tak i zde je možné dušnost účinně léčit. Ve výjimečných případech, pokud je dušnost velké intenzity a běžné léčebné postupy nezabírají, je možné nemocného uvést do umělého spánku a tím mu od dušnosti ulevit.
Většina pacientů má však obtíže mírné či středně závažné, které je možné účinně tišit běžnými postupy. V těchto případech je možné péči o takto nemocného zvládnout i v domácím prostředí s podporou praktického lékaře a pravidelných návštěv zdravotní sestry. Pokud je zdravotnická podpora dostatečná, je možné nemocného dochovat v domácím prostředí. V pokročilé fázi nemocni lidem již nemocniční péče nepřináší výrazný benefit. Pokud jsou symptomy intenzivnější či se rychle vyvíjí v čase, je dobré zvážit služby domácího či lůžkového hospicu. Tyto organizace mohou poskytnout dobrou péči nejen o tatínka, ale mohou být i velkou podporou pro Vás.
Je jasné, že pečovat o těžce nemocného tatínka není jednoduché, ale čas, který můžete nyní společně trávit, nemusí být jen “čekání na smrt” a utrpení. Může to být čas k urovnání vztahů, ohlédnutí na celým životem a předání toho, co je důležité.
S pozdravem
Adam Houska