Pečuji o rodiče doma, oba mají příspěvek na péči. Jak vykazovat péči a z čeho žít?
Dobrý den,
mám dotaz mám v péči rodiče. Otec je po mrtvičce bez nohy a má jednu ruku ochrnutou jinak z cela v pořádku. Naopak maminka má těžkou demenci a není schopna vůbec ničeho. Oba dva rodiče mám v péči. Otec pobírá příspěvek na péči III stupně a maminka IV stupně. Mají společný účet u české spořitelny.
Problém je matčin podpis například v nemocnici. Pokud by ji zbalvili právní způsobylosti tak pak budu muset dokazovat každou položku v jakémsi účetnictví k soudu. Ale nákup potravin je společný pro všechny jak pak se to řeší. A jak to mám řešit já jsem v podstatě doma a starám se o rodiče ústav si naúčtuje za každou službu respektive za každou maličkost a jak to teda mám vykazovat já mám žít ze vzduchu bez nároku na nějaký finanční příspěvek, když příspěvek na péči patří rodičům a ne mě. Tak je pak lepší ji právní způsobylosti vůbec nezbavovat.
Druhá stránka je byt ten je psaný na mě to mám po každém s rodičů chtít ať m iplatí nájem mě to připadá jako jeden velký nesmysl. nebo když jdu s mámou k holiči nebo k lékaři si mám naúčtovat nějakou taxu. Nebo když ji přeslýkám měním ji plýnku nebo ji dávám najíst taky si mám něco účtovat tak jak to dělají ústavy abych mohl pak soudu vykázat nějakou činnost
Píšete, že se staráte o své rodiče, oba potřebují výraznou pomoc, každý v jiné oblasti, zvláště matka s pokročilou demencí. Zvažujete, zda u matky požádat o zbavení svéprávnosti. Řešíte také finanční stránku péče, ptáte se, jak vykazovat péči, kterou rodičům poskytujete, aby to bylo v pořádku.
Vážený pane Špinko,
představuji si, že sama péče o dva lidi, kteří potřebují velké množství podpory, je náročná jak fyzicky, tak psychicky i časově. Zmiňujete finanční stránku věci, z čeho máte žít, když příspěvek na péči patří rodičům. Je pravda, že příspěvek na péči je určen nemocnému k tomu, aby si zajistil potřebnou péči a to buď profesionálním poskytovatelem služeb nebo někým blízkým. Pokud se ale nemocný dohodne se svým příbuzným, že se o něj bude starat on, pak se příbuzný stává poskytovatelem péče a má nárok na příspěvek na péči za to, že péči poskytuje. Podrobnou zprávu k tomu vydalo Centrum pro podporu laické péče. Podle nich dostává pečující příspěvek na péči od nemocného a je to pro něj v tu chvíli mzda za péči, kterou může využít jakkoli chce.
Případná kontrola se tedy nezabývá tím, jakým způsobem pečující osoba utrácí příspěvek na péči, ale zajímá se o to, zda osoba uvedená jako poskytovatel péče opravdu péči zajišťuje a zda nemocný nepůsobí příliš samostatně. Podrobněji je to rozebráno také ve zmíněném vyjádření.
V tomto dokumentu je také zmíněn problém, který zmiňujete, tedy jak vykazovat, jakou péči jste poskytl. Není třeba účtovat si jednotlivé úkony, jako to dělají poskytovatelé služeb. Autorka doporučuje jako možnost sepsat smlouvu, ve které bude rámcově uvedeno, co zajistíte a jakým způsobem budete dostávat příspěvek na péči.
Co se týče omezení svéprávnosti, doporučuji se obrátit na některou z občanských poraden. Tam by Vám měli poskytnout základní informace o tom, jak celý proces probíhá, jaké to přináší výhody i případné komplikace. Může být výhodné pobavit se o tom osobně.
Při náročné péči může být úlevné si promluvit o tom, co prožíváte. Můžete využít linku pro pečující nebo linku pro seniory a pečující o seniory.
Přeji Vám hodně sil v náročné péči.
S úctou
Barbora Váchová