Maminka byla pohřbena bez obřadu. Jaký bude postup ohledně dědického řízení?
Dobrý den,
dnes mi zatelefonovala neteř, že moje matka zemřela. Neteř je sociální pracovnicí a jistě mnohé (na rozdíl ode mne) o řešení dané situace z praxe ví. Matka prodělala úraz hlavy. Když byla hospitalizována v Plzni v nemocnici a následně dlouhou dobu na LDN, byla jsem soudně stanovena její opatrovnicí. V té době jsem pracovala a bydlela v Plzni, tudíž jsem ji běžně navštěvovala... Pak se podařilo dostat matku do slušného DD blízko jejího bydliště (a rovněž blízko bydliště mé neteře). Nyní jsem v důchodu a bydlím daleko. Neteř mi sdělila, že pohřeb nebude, že si to moje matka nepřála (nikde to ale nemám písemně). Oznámila mi, že potřebuje můj rodný list, když není k dispozici ten mé matky.
Nyní si krom emočních stavů také řeším, jak se - s ohledem na aktivity příbuzných - bude postupovat ohledně dědického řízení. Na netu jsem např. našla informaci, že "K předběžnému šetření předvolá notář vypravitele pohřbu."
Ale když pohřeb vypraven nebyl?
Atp.
Prosím o informace a děkuji za rady.
Dobrý den,
dědické řízení soud zahájí i bez návrhu v okamžiku, kdy se dozví, že Vaše maminka zemřela. Tuto informaci soudu předá matriční úřad, který soudu zašle úmrtní list. V první fázi notář pověřený soudem provádí tzv. předběžné šetření. Jak jste uvedla, nejčastěji si notář k předběžnému šetření předvolá vypravitele pohřbu. Vypravitelem pohřbu je osoba, která sjednává buď pohřeb jako takový, nebo zpopelnění ostatků v krematoriu. Lze tedy předpokládat, že i ve Vašem případě, i když si maminka nepřála klasický pohřeb s uložením rakve do hrobu, bylo její tělo zpopelněno v krematoriu, a že tedy vypravitele pohřbu bude možné identifikovat a předvolat.
V rámci předběžného šetření notář zjišťuje stav jmění zemřelého a možné dědice, případně další osoby, o jejichž právech a povinnostech bude v řízení rozhodovat. Notář bude zjišťovat, zda maminka sepsala závěť nebo dědickou smlouvu, zda nesepsala listinu o vydědění, zda jmenovala správce pozůstalosti apod. Následně notář dle zjištěných informací předvolá možné dědice. Na základě jednání pak dědictví bude přiznáno tomu, kdo dědictví neodmítl a podle průběhu řízení má tzv. nejlepší dědické právo.
Nejsilnějším dědickým titulem je dědická smlouva. Pokud nebyla uzavřena, posoudí se rozdělení dědictví dle závěti. Pokud závěť nebyla sepsána, určují se dědici podle zákonné dědické posloupnosti. V první dědické třídě dědí manžel a děti rovným dílem. Pokud Váš tatínek již zemřel a nemáte žádné sourozence, mělo by Vám podle zákonné posloupnosti připadnout celé dědictví. Jako dcera jste navíc ze zákona tzv. nepominutelným dědicem. To znamená, že i kdyby maminka sepsala závěť a v závěti zůstavila svůj majetek někomu jinému, musí Vám z pozůstalosti připadnout alespoň jedna čtvrtina toho, co byste dědila na základě zákonné dědické posloupnosti.
S pozdravem
Barbora Vráblová