Otec má rakovinu konečníku s metastázami, má hrozné bolesti i přes péči hospice a množství léků. Co dělat?
Dobrý den, prosím o radu.Můj otec má rakovinu konečníku, metastáze se rozjely už i do plic a kosti, nejvice trpi na boelst ramene.Má hrozné bolesti, na léčbu bolesti dochází, i mobilní hospic, ale stále nic nezabírá.Morfin bere po 4h ted ve forme sirupu drive v injkecich.Bere hromadu leku, naplasti od bolesti a porad bez ucinku.Byl i na ozarovani od bolesti s urychlovacem.Prosim, je je jeste nejaka metoda, ktera by ho zbavila bolesti?Dekuji moc za odpoved.
Váš tatínek má pokročilý nádor konečníku, který se rozšířil i do dalších orgánů. Má velké bolesti, které nereagují na podávanou léčbu. Ani ozáření nevedlo k úlevě. Ptáte se, zda existuje ještě jiná léčba.
Vážená Nikolo,
nejprve je potřeba vědět, že bolesti mají mnoho vrstev, a proto i léčba by měla být mnohovrstevná. Našim nemocným s takto pokročilými chorobami nikdy neslibujeme úplnou bezbolestnost. Léčba málokdy vede k úplnému odstranění bolestí, cílem je snížit bolesti na snesitelnou úroveň za přijatelných nežádoucích účinků. Obvykle lze s pomocí opioidů (morphin, opiátové náplasti) dosáhnout dobré kontroly, často využíváme i takzvaná koanalgetika — pomocné léky (např. kortikoidy, antidepresiva, jako např. amitryptilin, mirtazapin, bisfosfonáty apod., u některých nemocných léky proti úzkosti). Další možností u pacientů, kteří již dostávají vysoké dávky opioidů, je využít Ketamin ve 3 denní infuzi. Tam, kde se léčba bolesti nedaří, musíme ale kromě léků promýšlet i pomoc a podporu na dalších frontách — jak pro nemocné, tak pro jejich blízké. Za špatně řešitelnými bolestmi velmi často bývá nerozpoznaná bolest duše, velký strach a obavy z nemoci, z budoucnosti, obavy o blízké atd. Mobilní hospic by měl být schopen právě díky multidisciplinárnímu týmu tyto vrstvy alespoň částečně rozkrýt a nabídnout i širší podporu — psychologickou, spirituální i sociální.
Postupem “posledního útočiště” je podání léků, kterými navodíme různě hluboký spánek. Jde o postup určený nemocným v poslední fázi nemoci s odhadovaným dožitím v hodinách, nejvýše dnech. Všechny výše zmíněné postupy by lékaři hospice měli dobře znát. Můžete taky požádat o druhý názor — například v ambulanci léčby bolesti, které bývají při větších nemocnicích. A doporučila bych také přehodnotit další léky, které tatínek užívá — píšete, že jich má “hromadu”, je možné, že účinek některého z nich ruší jiný.
V ambulanci léčby bolesti by mohli lékaři zvážit také některý z invazivnějších postupů — např. obstřik nervových pletení, vhodnost ale musí posoudit lékař v tomto vzdělaný.
Musí to být velmi těžké, vidět blízkého takto trpět. Je dobře, že tatínek má vedle sebe někoho, kdo se snaží pomoci a hledá, kde se dá. Snad vám má odpověď alespoň trochu pomůže.
MUDr. Irena Závadová