Pečuji o rodiče doma, máme 1. stupeň příspěvku, dochází mi peníze. Co dělat?
Dobrý den, dva roky pečuji o své rodiče, otec 90 let a matka 87 let. Otec onemocněl se srdcem a začal polehávat. Do té doby se částečně staral o invalidní maminku. Maminka je po operaci a reoperaci kyčelních kloubů a velmi špatně chodí. Oba potřebují mou každodenní pomoc a tak jsme požádali o příspěvek. Po dvou letech nám dali 880,- Kč. Já do práce nechodím, z důvodů každodenní péče o rodiče a postupně mi začínají docházet finance. Odvolání nám zamítli. Co mám dělat, poraďte prosím. Rodiče jsou mentálně celkem v pohodě, ale pohybová stránka je špatná. Sami být nemůžou.
Již dva roky pečujete o oba rodiče a z toho důvodu nechodíte do zaměstnání. Podala jste žádost o příspěvek na péči. Odvolání Vám zamítly. Docházejí Vám peníze, ale do zaměstnání nemůžete, protože sami být doma rodiče nemohou.
Dobrý den, paní Mileno,
předpokládám, že jste podala žádost o příspěvek za oba rodiče. Pokud se Vaši rodiče nemohou o sebe postarat a odvolání Vám zamítli, nezbývá Vám než podat návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči a pečlivě ji zdůvodnit. Například z jakého zdravotního omezení se rodiče nedokáží o sebe postarat celodenně, abyste Vy mohla mít možnost alespoň na část pracovní doby pracovat. Zprávu o zdravotním stavu rodičů vypracovává pro posudkového lékaře praktický lékař rodičů. Nezapomeňte tedy tomuto lékaři doručit všechny lékařské zprávy z aktuálních nebo posledních vyšetření. Kdybych s Vámi mohl hovořit, potřeboval bych od Vás zjistit, co konkrétně znamená, že rodiče potřebují stálou péči. Zda by se třeba nedal vytvořit nějaký prostor pro Vaši práci. Třeba tím, že by rodiče část dne strávili sami, část s pečovatelkou a část třeba s někým dalším z rodiny. Ale možná se nedají tyto možnosti využít.
Další možností je využití sociálních dávek, pokud byste se dostala do tíživé finanční situace. Blíže se o svých možnostech můžete poradit v poradně pro pečující.
Zdravím Vás
Oldřich Hanibal