Tatínek je vážně nemocný, ale nerozumím jak moc, nabízejí nám péči hospice. Kolik času tatínek má?
Dobrý den dnes nám pustily tatínka z nemocnice domů v propouštění v zprávě je uvedeno toto:SOUHRN DIAGNOZ CELKOVE ZHORSENI STAVU AINFEKT V TERÉNU ZAKLADNIHO ONEMOCNENI V.S.PRIMARNI PLICNI TUMOR V PRAVEM HILU SPLYVAJICI MASOU V PRAVEM HILU MIKROMORFOLOGICKY NEOVERENO..SPLYVAJICI HILOVA A MEDIASTINALNI LYMFADENOPATIE DLE CT 12/2018 DLE SCINTIGRAFIE SKELETU SUSP.METASTATICKY PROCES V C7.. V REZIMU BEST SUPPORTIVE CARE tč.ECOG 3.....MIKROCYNARNI ANEMIE VS.CHRON.CHOROB-ST P.TRF 1×ERY 1/19 DEXEKTY DKKCHARAKTERU HYPERKERATOZY VS.SASIA DERMATITIS KACHEXIE HEPATOMEGALIE MESTNANI V KALICHOPANVICKOVEM SYSTEMU LEVÉ LEDVINY MÍRNÁ NORMOCYTARNI ANEMIE V.S.PRI ZAKLAD.ONKOLOG.DIAGNOZE.....Vím že stav tatínka je asi vážný můžete mi prosím více o tom říci přeložit mi to a jak moc to je vazne a kolik času tatinkovi zbývá aspoň přibližně nabízejí nám hospicovou péči...
Ptáte se, jak moc vážný je stav Vašeho tatínka dle závěru v propouštěcí zprávě, který je pro Vás pochopitelně nesrozumitelný. Ptáte se, jak dlouho může Váš tatínek žít a zda je zapotřebí zajistit mu hospicovou péči, jak Vám doporučovali v nemocnici.
Dobrý den, paní Jano,
váš tatínek má rakovinu v pravé plíci. Nádor je umístěn na nepříznivém místě, ve středu, lépe řečeno v centru pravé plíce, a tedy jeho rozrůstání může tatínkovi působit pocit dušnosti.
Bohužel nádor již vytvořil metastázy i v páteři, v 7. krčním obratli, což může způsobovat bolesti v této oblasti.
Dále má tatínek méně červených krvinek, což většinou nebývá pro ležící nemocné zásadním problémem. Červené krvinky ubývají při onkologických a jiných chronických onemocněních velmi pomalu a postupně a nemocní, kteří nemají větší fyzickou aktivitu, tento pokles většinou nevnímají. Potíže, které nemocným těžší anémie může způsobit, je únava, spavost, zmatenost a dušnost. Z informací, které jste napsala, nemohu usoudit na hloubku anémie, ale tatínek v nemocnici dostal jednu transfuzi, tak by teď anémie potíže dělat nemusela.
Ve zprávě se dále píše, že má Váš tatínek zvětšená játra. Není psáno proč, nejčastěji to bývá při metastázách, ale o těch se ve zprávě nepíše. Zvětšená játra můžou způsobovat pocit tlaku v břiše, pokud jsou zvětšená hodně, tak i bolest v pravém podžebří a pokud tlačí zdola na bránici, tak i pocit těžkého dechu.
Dalším problémem je, že v levé ledvině se zadržuje moč (městná), tedy někde na cestě do močového měchýře je z nějakého důvodu utlačený močovod a moč odtéká pomaleji. Důvod opět ve zprávě uvedený není, takže těžko říct, zda a co by se s tím dalo dělat. Pokud je toto městnání moče jen mírné, tak o něm nemocný nemusí vůbec vědět. Pokud by se však zhoršovalo, ledvina by se zvětšovala, způsobila by další bolest v bedrech. Mohl by se také v takové ledvině vytvořit zánět. Předpokládám, že u Vašeho tatínka se jedná jen o lehké městnání, pokud by bylo závažné, zavádí se do močovodu trubička (stent), anebo se zavede hadička přímo do ledviny přes kůži – nefrostomie.
Dle výčtu v závěru zprávy je tatínek hodně hubený, tedy podvyživený – kachexie. Tento typ podvýživy je bohužel umělou výživou neovlivnitelný, Dochází k němu v pokročilých stádiích onkologického onemocnění, kdy tělo nemocného není schopno dodané živiny využít ve svůj prospěch a udržet svalovou hmotu.
Poslední informací, kterou jsem ze zprávy vyčetla, je to, že není k dispozici žádný způsob onkologické léčby, která by tatínkovi mohla pomoct ve smyslu zastavení nemoci. Best supportive care znamená, že Váš tatínek potřebuje co nejdůslednější podpůrnou léčbu, která by mu ulevila od příznaků onemocnění, tedy od bolesti, případně dušnosti či nevolnosti a zvracení, pokud by se u tatínka objevilo. Je to léčba, která život neprodlužuje, ale jejím cílem je zlepšení a udržení co nelepší kvality života až do úplného konce. Neznamená to tedy, že tatínkovi není pomoci, že mu medicína nemá co nabídnout. Naopak, právě tato podpůrná léčba, nazývaná také paliativní, je v této poslední fázi života velmi důležitá. Dá se přirovnat k intenzivní léčbě, kdy nám sice nejde o to, kolik dnů či týdnů života pro nemocného vybojujeme, ale usilujeme o to, aby každý den a každá hodina v tom čase, který má těžce nemocný před sebou, byla snesitelná a aby tento čas mohl využít pro to, co je pro něj důležité. Právě tuto péči poskytuje hospicové zařízení, kde se o potřeby nemocného i jeho blízkých stará celý tým složený z lékařů, sester, psychoterapeutů, sociálních pracovníků a duchovních. Aniž bych vašeho tatínka viděla, nedokážu posoudit, jak dlouho může žít. Jestli týdny, nebo měsíce… Ale všechny výše zmíněné diagnózy by mu mohly, když ne teď, tak v příštích týdnech způsobit trápení. Proto neváhejte, a pokud tu možnost máte, obraťte se na některý lůžkový či mobilní hospic, protože žádná z možných potíží není neřešitelná. Paliativní péče má tu výhodu, že má vždycky co nabídnout, protože cílem není přežití, ale úleva. A v dnešní době máme k dispozici celou škálu léků a prostředků, jak od bolesti a trápení těla i duše ulevit.
Přeju Vám i Vašemu tatínkovi mnoho sil a společného času.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková