Manžel byl hospitalizován kvůli zavodnění, má léky a znovu do nemocnice nechce. Jak se zbavit zavodnění?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 12. 2018 zobrazit původní dotaz

manzela pret tidnem pustili domu z nemocnice bil tam kvuli zavodneni je tiden doma a znova se zavodnuje bere praski na odvodneni pije tak jak mu rekli prosim muzete mne poradit jak aco mam delat abi se zbavil vodi v tele nahce jit tet do nemocnice kvuli sinovi na svatky je po teske operaci prisel o nohu ma nemocne srce nemocnici mu napsali tito letalok digoxinthimin varfarin verospironanopirin furon gontrolocgucophageprosim porate co mam delat tramal kapki

Jaroslava

Vašeho muže před časem propustili z nemocnice, kde byl hospitalizovaný pro hromadění tekutin v těle, a vy se ptáte, co můžete dělat, aby se to neopakovalo a aby nemusel znovu do nemocnice.

Dobrý den,

z vašeho dotazu nelze přesně poznat, co je příčinou manželových obtíží. K hromadění tekutin v těle může docházet k různých důvodů. Nejčastější příčinou je srdeční selhání, tedy oslabená činnost srdce, která vede k městnaní krve a ke vzniku otoků. Mezi další časté příčiny patří onemocnění ledvin, jater nebo nedostatek bílkovin v krvi z různých příčin. Podle výčtu léků usuzuji, že u vašeho manžela se jedná pravděpodobně o srdečné selhání. Zde je důležité říci, že odvodňovací léčba pomocí diuretik (Furon, Verospiron), ať už v tabletách nebo v infuzích, neléčí vlastní onemocnění srdce, ale pouze mírní příznaky onemocnění — zmírňuje otoky a dušnost. V průběhu nemoci se většinou střídají období, kdy se pomocí léků daří obtíže držet pod kontrolou, s obdobími, kdy se stav náhle často bez jasné příčiny zhorší. Pak je většinou nutné po přechodnou dobu podávat léky pomocí infuzí. Příčinou těchto zhoršení může být banální infekce či jiná zátěž, která by zdravému srdci velké obtíže nepřinesla. Pro nemocné srdce je to však náhle příliš velká zátěž. Důležité je, že se těmto zhoršením nedá kromě dodržování léčebného režimu a životosprávy zabránit. To je také odpověď na vaši otázku, jak a co dělat, aby se obtíže nehoršily. V případě pokročilého postižení srdce se období dobré kompenzace zkracují a hromadění tekutin v těle je již léčbou obtížně ovlivnitelné. V této fázi je pak ke zvážení, zda v případě zhoršení usilovat o co nejdelší prodloužení života za pomocí život zachraňujících přístrojů nebo se více soustředit na kvalitu života, tišit obtíže jako je dušnost či bolesti a ponechat nemocného v domácím prostředí nebo tam kde se cítí dobře a bezpečně. Taková rozhodnutí by měla vždy vycházet z preferencí nemocného.

Více informací by vám měl poskytnout kardiolog nebo praktický lékař, kteří o manžela pečují. Mají k dispozici výsledky zobrazovacích a laboratorních vyšetření, díky kterým mohou lépe nastavit plán péče a také odhadovat předpokládaný další vývoj.

Přeji vám hodně síly.

S pozdravem

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz