Děda má maligní melanom s metastázami v plicích, je agresivní, zmatený, slabý, zvrací. Jak mu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 9. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den.
Deda ma 80let,rekli mu ze ma zhoubny melanom a metastaze na plicich, dali mu nejake prasky ale rekli ze ho jinak lecit nebudou. Kazdy tyden volame sanitku, jelikoz ma stavy ze nikoho nepoznava a je agresivni. Kdyz nekam jde tak pana neudrzi se na nohou. Ani moc neji vse vyzvraci. Proto se chci zeptat neda se stim uz nic delat? Jak se mu da pomoct? Jak dlouho tu s nami jeste bude? :-(:-(:-(

Holka

Ptáte se, jak je možno pomoct Vašemu dědečkovi s maligním melanomem s metastázami v plicích. Nyní jsou největším problémem stavy zmatenosti až agresivity, pády a zvracení. Zajímá Vás, zda je možno tyto příznaky léčit a jak dlouho bude žít.

Dobrý den,

zkusím na Vaše otázky odpovědět postupně.
Situace, kdy z jakéhokoliv důvodu není možná onkologická léčba Vašeho dědečka s cílem ho uzdravit, rozhodně neznamená, že není možná léčba obtěžujících doprovodných příznaků nemoci, o kterých píšete. Pády mohou byt způsobené celkovou slabostí, se kterou se setkáváme v pokročilých stádiích onkologických onemocnění. V tomto směru nemáme moc možností postup nemoci a úbytek sil ovlivnit. Velmi často se však na pádech podílí účinky léků, které pacienti užívají. Zejména léky na tlak zesláblí nemocní užívají v dávkách, které jsou již pro ně příliš vysoké v situaci, kdy málo jedí a málo pijí a většinu dne leží v posteli. Jejich tlak samovolně klesá k normálním až nižším hodnotám, a pokud se včas neupraví dávka těchto léků, může být tlak příliš nízký. Stavy závratě, nestability či právě poklesu tlaku vedoucí k pádům však mohou způsobit i jiné léky. Proto je zapotřebí projít s ošetřujícím nebo praktickým lékařem všechny užívané léky a upravit jejich dávky anebo vysadit ty, které nejsou důležité pro udržení kvality života. Samozřejmě se na úbytku sil významně podílí i vyčerpání ze zvracení. To je možno potlačit léky anebo také vysazením některých dlouhodobě užívaných a nyní nepotřebných medikamentů, které nevolnosti můžou způsobovat nebo podporovat. Co u onkologických pacientů v pokročilejším stádiu ovlivnit nedokážeme, je chuť k jídlu a schopnost využít živiny z přijaté stravy. Nechutenství doprovází postup nemoci a v určité fázi organismus nedokáže z jídla živiny využít ve svůj prospěch. V takové situaci, kdy nemocný nemá chuť k jídlu a hlavně pocit hladu, není prospěšné ho do jídla nutit. Vyvoláme tak další zvracení a to ho ještě více oslabí.

Co se týká velké zmatenosti až agresivity, ta může mít také mnoho příčin. Můžou ji způsobovat opět některé léky, ale může být i důsledkem nerozpoznané a neléčené infekce, nejčastěji močových cest, anebo projevem možných metastáz na mozku, které také nemusely být diagnostikovány. Zmatenost však může být i doprovodným projevem nedostatečně léčené bolesti. Může být způsobena i postupem nemoci a zhoršující se činností některých orgánů (játra, ledviny, srdce, plíce). Bohužel Vám z informací, které mám, nemohu dát konkrétní rady a řešení, protože léčba závisí na příčině. Buď se příčina odstraní nebo ovlivní léky.

Jednodušeji řečeno, s problémy, se kterými se Váš dědeček potýká, se nejspíš dá něco dělat. I pokud melanom není léčitelný, jak píšete, jsou možnosti, jak v této situaci ulevit. Jak dlouho bude Váš dědeček žít, z informací, které mám k dispozici, nemohu ani odhadovat. Podle Vašeho popisu by mu však mohla pomoct paliativní péče v lůžkovém nebo mobilním hospicovém zařízení. Pokud u Vás tato péče není dostupná, zkuste situaci probrat s jeho praktickým lékařem.

Přeju Vám i Vašemu dědečkovi mnoho sil a co nejvíce společných chvil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz