Táta zežloutl, prý něco ze slinivky tlačí na žlučovod. Je možné, že jde skutečně o příznaky nádoru?
Dobrý den, tátovi před 14 dni zežloutlo bělmo a kůže. Ten stejný víkend měl po grilovačce zažívací problémy (2x zvracení a průjem). Poté týden přetrvával ranní průjem. Cca 2 měsíce předtím občasné bolení v pravém boku až v zádech. Nic tragického. Nyní je kvůli žloutence táta v nemocnici. 2x se nepovedlo prošťouchnutí ucpaného žlučovodu pomocí metody ERCP. Nyní se čeká na zákrok, kdy bude zaveden dren pro uvolnění žlučovodu s tím, že lékař si není jistý, jestli se zadaří. Prý na žlučovod něco tlačí zvenčí. Zřejmě něco na slinivce. Lékaři mluví neurčitě, nejsou si jistí, co na žlučovod ze slinivky tlačí. Dotaz zní, zda je možné, že se opravdu jedná o zhoubný nádor (jak lékaři naznačují), když tátovi v podstatě nic není. Kromě zežloutnutí kůže a bělma se nejeví momentálně žádné další příznaky. Nic ho nebolí, má chuť k jídlu a k pití.. Kdyby nebyl žlutý, člověk by řekl, že mu nic není. Je opravdu možné, že se takhle jeví nádor? Moc děkuji za odpověď.
Ptáte se, zda se nádor slinivky může projevit zežloutnutím bez dalších vážnějších příznaků.
Vážená Roxano,
bohužel toto bývá pro nádory slinivky typické — nebolestivá žloutenka. Ovšem část pacientů popisuje nechutenství a různě velký nezamýšlený úbytek na váze ještě před objevením žloutenky. Je potřeba vyčkat dalších vyšetření — např. CT (computerová tomografie), MR (magnetická rezonance) nebo EndoSONO (ultrazvukové vyšetření pomocí přístroje zavedeného do žaludku a dvanácterníku), případně vyšetření vzorku z biopsie.
Chápu, že čekání na výsledky je stresující. Bohužel slinivka je vyšetřovacím metodám skutečně hůře přístupná a tak potvrzení správné diagnózy může trvat.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová