Tatínek má pokročilý šířící se nádor tlustého střeva, je zmatený. Kolik času má? Zvládneme péči doma?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 6. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj tatínek (72let) již v budoucnosti prodělal rakovinu tlustého střeva, rakovinu plic a rakovinu hrtanu. Vše zažehnáno - operace- ozařování - chemoterapie. Průběžně byl sledován CT atd. Poslední CT v prosinci 2017, výsledek byl v pořádku. V dubnu 2018 byl tatínek na dalším CT, kde se ukázaly nová ložiska jater - jedno v S7, druhé v lůžku žlučníku. Další ložisko na slezině. Dále ložisko later. stěny hrudní břišní vlevo usurující skelet ventrální části VIII. žebra. Po 14 dnech od tohoto nálezu byl tatínek kvůli bolestem zad a pánve hospitalizován a byla mu provedena Scintigrafie skeletu, kde byl prokázán metastatický proces. Závěr který jsme vyslechli - pro Vašeho tatínka už bohužel nemůžeme nic udělat, veškerá léčba by mu naopak ublížila než pomohla. Jelikož jsem tou dobou dost pročetla, požadovala jsem pro tatínka alespoň Bisfosfonáty ale také by to prý bylo zbytečné. Tatínkovi dali pouze jednu silnou dávku ozařování které bylo cílené na místa které nejvíce bolí a to je vše. Řekli nám, že tatínek je v tuto chvíli na propuštění z nemocnice s doporučením na hospic, protože péči o něj doma sami nezvládneme. I přesto jsme si tatínka vzali domů. Důvod proč Vám píši a prosím o vyjádření a radu, je ten, že nás asi překvapuje "rychlost jakým se nemoc projevuje" a nemáme nikoho kdo by nám k tomu něco řekl nebo poradil. Tatínek užívá Metamizol 4x denně a při SOS bolestech Sevredol, dále má náplast Noprex 52,5 která se mění 2x v týdnu, ovšem i tak nemůže kvůli bolestem ani sedět. Chůze velmi ztěžka a jen s pomocí. Nemá chuť k jídlu, je třeba den kdy sní k obědu 3 knedlíky ale pak jsou další 4 dny kdy nesní v podstatě nic. Pít také moc nechce, také záleží na dni, někdy je to lepší ale někdy vypije slabý půllitr. Přes den často spí. Ale s čím si vůbec nevíme rady je jeho zmatenost. Povídá věci které nejsou pravda, nevíme čemu tento stav přičíst....opiáty nebo to patří k nemoci? Jak se k tomu máme postavit? Snažit se ho přivést zpět do reality nebo ho přitom nechat? Také začal dost zapomínat jak se třeba dělají určité věci, například jak se zapíná televize. Jsme prostě dost zaskočeni rychlostí průběhu. Před pár měsíci jsme nevěděli nic a najednou je to v tomto stádiu. Tatínek může akorát ležet nebo polosed - pololeh. I když velmi nerada, tak se Vás musím zeptat.....jaká je prognóza, kolik času mu ještě asi zbývá? A ještě otázka.....také si myslíte, že péči o tatínka nezvládneme doma? Nevíme jaké změny nás čekají, co může nastat ale rádi by jsme si tatínka nechali doma.
Předem Vám moc děkuji za Vaší odpověď.

Iveta Zbyvatelová

Váš tatínek má velmi pokročilý nádor tlustého střeva. Podstoupil komplexní protinádorovou léčbu. Přesto se objevilo rychlé šíření do vzdálených orgánů a skeletu. Zaráží vás rychlost průběhu nemoci, máte obavy z projevů zmatenosti a ptáte se, zda toto vše lze zvládnout doma.

Vážená paní Zbyvatelová,

pokusím se na vaše dotazy odpovědět postupně.

Tento rychlý zvrat je bohužel poměrně častý. Nemoc, která byla dlouhou dobu stabilizována, nebo se dokonce zdálo, že je zcela pryč, se najednou objeví v plné síle a v rozsahu, který se zdá téměř nemožný. Rychlost postupu někdy zaráží i nás, kteří se s těmito nemocnými setkáváme v praxi. Někdy jde o týdny postupného zhoršování celkového stavu — slábnutí, zvýšená spavost, nechutenství, ztráta zájmu o okolí a někdy i vámi popisovaná zmatenost. Ta může mít vícero příčin, některé i v kombinaci. Může být projevem celkové slabosti a vysílení organismu, může být projevem postižení mozku (u nádoru tlustého střeva ale ne příliš časté), může být způsobena poruchou vnitřního prostředí, ale může také naznačovat blížící se konec života. Náplasti s opioidy obvykle nebývají příčinou trvající zmatenosti — pokud se zmatenost objeví, pak obvykle při zahájení léčby a následně rychle ustupuje tak, jak si organismus na lék zvyká. Nevím, kde tatínek žije, ale velmi bych vám doporučila domácí hospic. Je to obdoba toho kamenného, jen celý tým dorazí za vaším tatínkem a poskytne jemu i všem pečujícím 24 hodinovou podporu — pohotovost. Lékaři, kteří v hospici pracují, dokáží dobře zhodnotit celkový stav a navrhnout jak případné vyšetření, tak i další postup a úpravu nebo změnu léků. Mobilní — domácí hospic pomůže nemocnému i blízkým vše zvládnout doma až do úmrtí. Zajistí léky, pomůže nastavit systém péče, poskytne oporu. Právě díky mobilním hospicům lze doma zvládnout péči o velmi nemocného pacienta.

Píšete, že má tatínek stále bolesti — určitě by bylo potřeba upravit léky, to by opět bylo nejlépe přes hospicového lékaře. Některé kamenné hospice nabízejí i ambulantní službu, případně krátký pobyt, během kterého se léčba nastaví a pacient je pak propuštěn zpět do domácího prostředí. Noprex lze jistě navýšit, postupně až do efektu. Lze přidat i další pomocné léky. Neslibujeme nemocným úplné odstranění bolestí, ale víme, že u většiny nemocných lze dosáhnout účinné kontroly.

Nakonec se ptáte, kolik času asi zbývá. Chápu, že není lehké se zeptat, stejně tak ale není lehké na takovou otázku odpovědět. Tatínka jsem neviděla, neměla jsem možnost jej vyšetřit. Nevím, zda má nějaké další nemoci, jaké užívá jiné léky atd. Nicméně zcela rámcově bych odhadla, že čas se může pohybovat v několika málo týdnech, vzhledem ke zmatenosti (jejíž původ ale není zcela zřejmý) může jít dokonce bohužel i o dny.

Přeji vám hodně sil a odvahy. Pro tatínka je nepochybně velmi důležité, že má ve vás takovou podporu.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz